Eko Domek to mieszkanie przystosowane do wykorzystania energii słonecznej. Obiekt jest wykorzystywany m.in. do prowadzenia otwartych lekcji fizyki dla uczniów szkół warszawskich o wykorzystaniu energii słonecznej.

Eko Domek  –  Szkolne Laboratorium Wykorzystania Energii Promieniowania Słonecznego  – został uroczyście otwarty w czerwcu 2008 r.

Obiekt jest wykorzystywany do prezentacji zastosowania energii słonecznej w gospodarstwie domowym, prowadzenia otwartych lekcji fizyki dla uczniów szkół warszawskich o wykorzystaniu energii słonecznej, spotkań doszkalających organizowanych dla nauczycieli warszawskich szkół z zakresy fizyki i ekologii,  praktycznego gotowania oraz wystaw prac uczniowskich z Konkursów Słonecznych.

Szkolne Laboratorium Wykorzystania Energii Promieniowania Słonecznego Laboratorium stanowi mieszkanie, w którym można korzystać z ciepłej wody użytkowej ogrzewanej przez kolektor słoneczny i urządzeń elektrycznych zasilanych z 16 modułów fotowoltaicznych. Urządzenia solarne zainstalowane są na dachu budynku szkoły. Laboratorium jest edukacyjnym przykładem wykorzystania energii promieniowania słonecznego w budynkach mieszkalnych i innych obiektach użytkowych..

Kolektor słoneczny pochłania energię promieniowania słonecznego w absorberze i w czynniku grzewczym. Promienie słoneczne nagrzewają ciekły czynnik grzewczy, który kierowany jest do pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody. Tam ciepło przekazywane jest w wymienniku ciepła podgrzewanej wodzie użytkowej. Ochłodzony czynnik grzewczy wraca do kolektora, ponownie ogrzewa się i obieg zaczyna się od nowa.

W skład urządzenia solarnego do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej wchodzą: • kolektor słoneczny cieczowy płaski, zamontowany na stałe, pod katem 45 0C na dachu budynku szkoły, o temperaturze krzepnięcia cieczy -350C,  podgrzewacz wody użytkowej (120 l),  regulator solarny z czujnikami temperatury cieczy w kolektorze i w zbiorniku, pompa z manometrem i zaworem bezpieczeństwa, urządzenia do poboru ciepłej wody użytkowej. Instalacja kolektorów słonecznych na budynkach jest najbardziej wydajna i prosta forma wykorzystania energii słonecznej do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej jak również do wspomagania ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
.
W ogniwach fotowoltaicznych następuje przemiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczna. Energia fotoogniw gromadzona jest w akumulatorach i wykorzystywana jest do zasilania urządzeń elektrycznych. Zainstalowane na dachu szkoły moduły fotowoltaiczne są w stanie uzyskać energię rzędu 1800 kWh. Jest to energia jaka wykorzystuje małe gospodarstwo domowe. W skład urządzeń solarnych zainstalowanych w Laboratorium do uzyskiwania energii elektrycznej wchodzą:
• 16 modułów fotowoltaicznych połączonych szeregowo-równolegle o mocy około 2 kW,
• regulator ładowania akumulatorów, który steruje praca modułów,
• 4 akumulatory o pojemności 99 Ah każdy,
• przetwornica (inwerter) zmieniająca napięcie elektryczne stałe na napięcie przemienne stosowane w domowych urządzeniach elektrycznych ,
• rejestrator danych do ciągłego monitorowania pracy systemu,
• urządzenia doprowadzające prąd elektryczny do kilku punktów zasilania w Laboratorium.

Instalacja fotoogniw i kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, to innowacyjna, oszczędna i przyjazna środowisku forma wykorzystania energii słonecznej. W Laboratorium znajduje się wystawa prac uczniów nagrodzonych w Konkursach Słonecznych. 
 
Szkolne Laboratorium kształtuje postawy proekologiczne, ukazując sposoby ochrony środowiska poprzez: zmniejszanie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, które są przyczyna globalnego ocieplenia, oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej.

Projekt „Szkolne Laboratorium Wykorzystania Energii Promieniowania Słonecznego” jest laureatem Konkursu Grantowego 2007/2008 zorganizowanego przez Fundacje Nasza Ziemia.

Eko Domek znajduje się przy Gimnazjum Nr 142 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana. Terminy wycieczek nauczycieli z grupą uczniów (maksymalnie do 20 uczniów) należy uzgadniać drogą e-mailową: [email protected].

Gimnazjum Nr 142
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Roberta Schumana
ul. Olgierda 35/41
03 – 536 Warszawa
 

Kolektor słoneczny słoneczny jest zamontowany na dachu szkoły. / Fot. Jadwiga Poznańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię