Co to jest niska emisja? Jak poprawić jakość powietrza? Jakie zanieczyszczenia wydobywają się z naszych kominów? To tylko kilka pytań, na które musieli dziś odpowiadać mieszkańcy warszawskiej Dzielnicy Wilanów, którzy wzięli udział w grze miejskiej „Tropami czystego powietrza”. 

W ramach gry, mieszkańcy zorganizowani w drużyny, odwiedzali zlokalizowane na terenie Dzielnicy Wilanów punkty zadaniowe. Czekali tam na nich arbitrzy, którzy przekazywali im zadania do wykonania. Wśród nich było m.in. rozwiązanie krzyżówki na temat zanieczyszczeń powietrza, tworzenie układów pozwalających zamienić energię mechaniczną na elektryczną, a także wykorzystać energię słońca do wytworzenia dźwięku, a także wskazanie związków chemicznych, trafiającymi do powietrza wskutek niskiej emisji. Ponadto trzeba było się zmierzyć z rzutem do celu, a także z quizem na temat ochrony powietrza. Za każde zadanie drużynom przyznawane były punkty, a ta, która zdobyła ich najwięcej – wygrywała grę, wzbogacając się tym samym w ekologiczne gry edukacyjne. Ponadto spośród uczestników wyłaniane były osoby, które otrzymały gadżety sportowe, a największy szczęśliwiec – rower. –  Nie jednak nagrody były najważniejsze, ale fakt spędzenia czasu na świeżym powietrzu, integracja, a także chęć zdobycia wiedzy na tematy związane z ochroną środowiska – powiedziała Małgorzata Sawicka, koordynator projektów edukacyjnych w firmie ABRYS, która realizowała grę na zlecenie Urzędu Dzielnicy Wilanów.

W ramach akcji, organizowanej pn. „Wilanów – czyste powietrze” odbył się także spektakl ekologiczny „Na ratunek Czystolandii”, warsztaty promujące odnawialne źródła energii „Kilowaty zabawy”, a także warsztaty „Las w słoiku”, w ramach których można było wyposażyć się w rośliny,  mające właściwości oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. 

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię