Polska znajduje się w czołówce państw, które mają najgorszą jakość powietrza w Europie. Ogromny wpływ na stan jakości powietrza ma emisja zanieczyszczeń z gospodarstwa domowych, czyli tzw. niska emisja. Nie bez przyczyny więc tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi odbywać się będą pod hasłem „Palący temat – niska emisja”. 

20131029093119_zielonalekacjapieczatka_2Finał obchodów będzie miał miejsce podczas festynu odbywającego się w niedzielę 24 kwietnia, w godz. 10.00 ? 18.00 w Warszawie (Park Pole Mokotowskie). 

Dla uczestników przygotowano bogaty program, prezentujący programy edukacyjne organizacji pozarządowych, instytutów, wyższych uczelni, parków narodowych czy też Lasów Państwowych. Ciekawie zapowiada się stoisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie odbędzie się wspólne układanie puzzli, domina, ekologiczne koło fortuny, konkursy plastyczne i warsztaty pn. „Mieszkańcy lasu w leśnym run-magedonie”.

Na konkursy związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń, zabawy i gry edukacyjne dla dzieci, a także na spotkania informacyjne z ekspertami w dziedzinie edukacji ekologicznej zaprasza również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ? patron honorowy ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi. Pracownicy NFOŚiGW z okazji Dnia Ziemi przygotowali na ten dzień atrakcje związane z hasłem ?Palący temat ? niska emisja!? nie tylko dla najmłodszych. Przy stoisku każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się o możliwościach dofinansowania projektów, zwłaszcza w dziedzinach związanych tematycznie z tegorocznym Dniem Ziemi oraz w zakresie edukacji ekologicznej.

Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, baterie oraz opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła. Jak co roku za takie odpady będzie można otrzymać rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Stadionie Skra, a nad jego organizacją będzie czuwać Remondis Electrorecycling, Electro-System i EKO-PUNKT. Szczegółowy przelicznik tego, co będzie odbierane i  jakie rośliny są do wyboru znajduje się na www.dzienziemi.org.pl.

Swoją prezentację na Polu Mokotowskim będzie miało również Ministerstwo Środowiska. Na stoisku będzie można dokonać badania spirometrycznego oraz stworzona zostanie przyjazna atmosfera, w której odwiedzający będą mogli odpocząć oglądając jeden z filmów w ramach kina letniego, skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych oraz licznych atrakcji proponowanych przez animatorów. W ramach stoiska przewidziane została takie atrakcje jak: kino letnie, ścianka wspinaczkowa dla najmłodszych, strefa kolorowania, wielkoformatowa gra edukacyjna dla najmłodszych oraz inne atrakcje prowadzone przez animatorów.

Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi jest też Polska Organizacja Turystyczna, która serdecznie zaprasza do odwiedzenia jej stoiska i poznania laureatów polskiej edycji konkursu Eden. Więcej informacji na temat unikalnych miejsc w Polsce znajdą Państwo na stronie www.edenpolska.pl

Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew. Rozdanych zostanie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2016, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, a także odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Na stoisku Tramwajów Warszawskich będzie można z kolei dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach, a na wspólnym stoisku Urzędu m. st. Warszawy, Lasów Miejskich Warszawy i Straży Miejskiej pokazywane będą min. badania miasta dotyczące poprawy jakości powietrza oraz zademonstrowany samochód Ekopatrolu Straży Miejskiej do prowadzenia kontroli powietrza.

Organizator:  Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej

Patronat honorowy: Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Finansujący: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Współpraca: Lasy Państwowe, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie sp. z o.o., ?Koleje Mazowieckie ? KM? sp. z o.o., Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych, Kampinoski Park Narodowy

Partnerzy projektu: Ministerstwo Środowiska, Polska Organizacja Turystyczna

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Eko ? Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Patronat medialny: Polskie Radio RDC, TVP 3 Warszawa, Metrocafe, Nasze Miasto, Portal www.zielonalekcja.pl, Portal Ulica Ekologiczna i Życie Rzeczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię