Okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dobiegł końca 31 grudnia 2011 roku, po którym Dania przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej. Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, uhonorował to wydarzenie ekologiczną wyprawą pt. „Stop CO2 – Rusz się”.

Na rowerze w zimie pokonał 1000-kilometrową trasę z Wrocławia do Kopenhagi. Najtrudniejsze do pokonania, jak mówi, były bardzo silne wichury i zacinający deszcz ze śniegiem. Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych, wyprawa zakończyła się sukcesem. Polski rowerzysta został uhonorowana przez Premiera Danii zaproszeniem na uroczystość przekazania prezydencji, która odbyła się 11 stycznia w Kopenhadze. Na specjalnym spotkaniu zorganizowanym z Idą Auken, duńską Minister Środowiska, podarowano Dominikowi symbol duńskiej prezydencji – kask rowerowy.

Wyprawa była poparta i objęta patronatem Ambasady Królestwa Danii w Warszawie oraz przez Polską Prezydencję. Głównym partnerem wyprawy była firma Tetra Pak. Patronat medialny sprawował portal.ngo.pl.

W organizacji wyprawy pomagały także: Nordic Consulting & Development Company, Glen Dimplex Polska, Fundacja PlasticEurope Polska oraz Wastes Service Group. Codzienne relacje z trasy dostępne są na stronie http://cycling-recycling.eu/kopenhaga/ .

Zimowa wyprawa do Kopenhagi była drugą z cyklu wypraw pt. Stop CO2 – Rusz się!” W czerwcu Dominik pokonał na rowerze trasę z Wrocławia do Brukseli, inaugurując Polską Prezydencję w Unii. Głównym jego celem była promocja zrównoważonego rozwoju oraz nagłośnienie potrzeby oszczędzania energii – jako najlepszego i prostego sposobu ograniczania emisji CO2. Patronat nad wyprawą objęli m.in. Parlament Europejski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polski Komitet Olimpijski. Wyprawa zakończyła się sukcesem i konferencją prasową na place de Luxenbourg w Brukseli.

Dania od 1 stycznia sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Hasło duńskiej prezydencji to "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna" . Będzie je realizować najmłodszy rząd w UE. Średnia wieku ministrów w gabinecie Helle Thorning-Schmidt wynosi nieco ponad 40 lat. Do najmłodszych ministrów należy Minister Środowiska Ida Auken, (33 lata).

Dominik Dobrowolski w ramach akcji „Stop C02 – rusz się!” pokonał prawie 1 000 km na dwóch kółkach w trudnych, zimowych warunkach w ciągu zaledwie 10 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię