?Spotkania z Astronomią? są autorskim cyklem multimedialnych prelekcji popularnonaukowych. Ich celem jest ukazanie obecnego stanu wiedzy w tej dziedzinie jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografia, biologią, i ekologią).

Na pierwszej prelekcji omówiony będzie m.in. Zarys historyczny astronomii i jej znaczenie dla rozwoju cywilizacji, Najważniejsze odkrycia dotyczące gwiazd, ich odległości i rozmieszczenia oraz pochodzenia oraz przedstawienie procesu powstawania Układu Słonecznego.  Na zakończenie tej części prelekcji przedstawiona jest Ziemia jako niezwykła planeta oraz omówione jest najważniejsze odkrycie – zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy na niej od kilkudziesięciu lat oraz ich przyczyna, czyli globalny efekt cieplarniany.

Po prelekcji planowany jest pokaz Słońca przez specjalny, przystosowany do tego celu teleskop wyposażony w unikatowe filtry H alfa. Istnieje również możliwość przeprowadzenia teleskopowego pokazu wieczornego nieba.

Autorem „Spotkań z Astronomią” i zarazem prelegentem jest Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, były pracownik jego Zarządu Głównego oraz były sekretarz oddziału w Krakowie.

„Spotkania z Astronomią” zostały przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów, liceów ogólnokształcących, szkół zawodowych. Najbliższe spotkanie odbędzie się 11 lutego br. o godz. 08:00 w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku (zgłoszenia grup do piątku, 30 stycznia, w godz. 8:00-15:30, nr tel.: 012 281-06-00, 012 281-06-01, [email protected]). Prelekcja trwa 90 min., a pokaz  30 min. Cena biletu: 15zł./os. (opiekun bezpłatnie).

Źródło: www.astronom.vot.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię