Ścieżka prowadzi przez Stawy Milickie kompleksu Stawno oraz przyległe lasy i pozwala zapoznać się z wieloma gatunkami ptaków.

Nazwa ścieżki
Sławoszowice – Ruda Milicka – Godnowa (Wrocławski Zespół Parków Krajobrazowych, ul. Puszczykowska 10, tel. 071/3642758, Nadleśnictwo Milicz)
Długość ścieżki
8,5 km
Czas przebycia
 
Trasa (miasta)
Sławoszowice – Ruda Milicka – Godnowa
Opis (krótki)
Ścieżka zaczyna się przy Stawie Słupickim Starym i składa się z 16 przystanków. Przy Stawie Słonecznym Górnym (9 przystanek) jest 12 wysp trzcinowych i jest to jeden z 4 tzw. stawów lęgowiskowych. Regularnie gniazduje tu jedna para łabędzi niemych, 40-50 par gęgawy, 5-7 par błotniaka stawowego, 3-5 par bąka, 50-150 par łyski oraz po kilkadziesiat par krzyżówki i głowienki. Poza nimi występują tutaj: perkozy, chrusciele i wiele gatunków drobnych ptaków śpiewających, np. trzciniak, rokitniczka, remiz, potrzos i dziwonia.
Słowicza kępa (przystanek 15) jest to wielogatunkowe, kępiaste zadrzewienie z przewagą dębu zamieszkałe przez słowiki. Ptasie wyspy – są to wyspy na stawach Gadzinowy Duży i Gadzinowy Mały. Oba stawy to ostoja ptaków wodno-błotnych.

Przy Stawie Słonecznym Górnym regularnie gniazduje para łabędzi niemych./ Fot. Magurka, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię