Śnieżka mierząca 1602 m n.p.m. to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Ścieżka pozwala zapoznać się z podstawowymi czynnikami tworzącymi ekosystem, tj. klimatem i charakterem podłoża, które wpływają na występujące tu zbiorowiska roślin i zespoły zwierzęce.
Ze ścieżki można korzystać od maja do września, zimą szlak w Białym Jarze jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe

Nazwa ścieżki
Ścieżka przyrodnicza "Śląską drogą na Śnieżkę"
Długość ścieżki
7 km
Czas przebycia
3-4 h
Trasa (miasta)
Przebieg ścieżki: Karpacz (przystanek autobusowy PKS "Biały Jar"), dolna stacja wyciągu na Kopę (tu wchodzimy na obszar Karkonoskiego Parku Narodowego), Biały Jar (czarny szlak), Przełęcz pod Śnieżką – "Śląski Dom" (czarny szlak, obok górnej stacji wyciągu na Kopę), Śnieżka (szlak niebieski)
Opis (krótki)
Trasa ścieżki biegnie przez cztery  piętra karkonoskiej roślinności – od regla dolnego poprzez regiel górny, piętro subalpejskie aż do piętra alpejskiego.

Im wyżej podchodzimy, tym bardziej flora i fauna są ubogie i jednocześnie bardziej charakterystyczne dla obszarów górskich. Najłatwiej można zauważyć zmiany w składzie gatunkowym ptaków – na wysokości od 400 do 750 m n.p.m. występuje około 70 gatunków ptaków, a tymczasem na wysokości powyżej 1300 m można spotkać ich już tylko około 15 gatunków.

Idąc tą ścieżką przez niszę niwalną Białego Jaru, pamiętajmy o tragedii z 1968 r.: w lawinie zginęło 19 turystów. Wbrew pozorom, Karkonosze są górami bardzo niebezpiecznymi.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię