Na ostrowskim składowisku odpadów powstała ścieżka edukacyjna eMZOludka. Uczniowie zwiedzający ten obiekt dowiedzą się o sposobach zagospodarowania odpadów, o tym jak z nimi postępować i czego nie robić pod żadnym pozorem.

Wiata i osiem kolorowych plansz (wraz z tytułową) to elementy scenografii ekologicznej lekcji, jaką potrafią przeprowadzić dla uczniów ostrowskich szkół specjalnie przeszkoleni pracownicy spółki. Obok plansz znajdą się też przekrojowe modele składowania odpadów na wysypisku, całość stoi przy wyłożonej dębowymi okrąglakami alejce.

Edukacja ekologiczna to bardzo ważna część działalności ZOiGO „MZO” Corocznie obok konkursów ekologicznych pracownicy spółki przeprowadzają kilkadziesiąt specjalnych lekcji w ostrowskich szkołach. Uczą na nich na czym polega racjonalna gospodarka odpadami, nie tylko na poziomie firm zajmujących się odpadami, ale również – a może przede wszystkim – tam gdzie odpadów powstaje najwięcej, w naszych domach.

Ta działalność ostrowskiej spółki jest doceniana nie tylko przez najmłodszych, ale również organizacje zajmujące się edukacją. W ubiegłym roku podczas targów Poleko MZO zdobyło w tej kategorii wyróżnienie przyznawane przez Przegląd Komunalny, branżowe pismo zajmujące się problematyką ekologii. –To potrójne święto dla spółki – mówił Prezydent Radosław Torzyński – dziś inaugurujemy ścieżkę, obchody sześćdziesięciolecia oraz użytkowanie nowego samochodu do wywozu odpadów.  Cieszy mnie, że działalność spółki nie kończy się na zagospodarowaniu odpadów.

Zdaniem prezesa MZO, Andrzeja Strykowskiego, edukacja nie jest działalnością prowadzoną dla wyróżnień i dyplomów. – Chodzi o to, by najmłodsi zrozumieli, że racjonalna gospodarka odpadami nie jest sztuką dla sztuki. Chcemy, by w jej efekcie wszyscy postępowali racjonalnie, by odpadów było jak najmniej i z tych które mimo wszystko trafią do nas, udało się odzyskać jak najwięcej. 
 
Źródło: ZOiGO MZO

Wiata i osiem kolorowych plansz to elementy scenografii ekologicznej lekcji w terenie. / Fot. ZOiGO MZO

Lekcje prowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy spółki. / Fot. ZOiGO MZO

Na ścieżce znajdują się przekrojowe modele składowania odpadów na wysypisku. / Fot. ZOiGO MZO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię