Ścieżka zlokalizowana jest na terenie rezerwatu krajobrazowego „Jezioro Nidzkie” i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Nazwa ścieżki Ścieżka dydaktyczna "Śladami Gałczyńskiego"(Nadleśnictwo Maskulińskie, 12-220 Ruciane-Nida, ul. Rybacka 1, tel. 87 42 41 600, e-mail: [email protected])
Długość ścieżki  
Czas przebycia  
Trasa (miasta) Ścieżka dydaktyczna: Śladami Gałczyńskiego zlokalizowana jest na terenie rezerwatu krajobrazowego „Jezioro Nidzkie” i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Opis Przy parkingu powstałym na potrzeby muzeum i ścieżki znajduje się tablica przedstawiająca obecne muzeum w okresie międzywojennym, można porównać w jakim stopniu zmieniło się bezpośrednie otoczenie Leśniczówki Pranie.

Ścieżka wiedzie przez przepiękne zakątki Puszczy Piskiej. Krawędzią stromego brzegu Jeziora Nidzkiego, fragmentem bagnistej olszyny, lasem grądowym z pomnikiem przyrody „Dębem Perkunem”, platformą widokową, wychodzącą bezpośrednio nad lustro wody, z której można obserwować różnorodność i zmienność roślinności przybrzeżnej. Na trasie ścieżki ustawiono tablice informacyjne m.in. dotyczące fauny jeziornej, przebudowy drzewostanów, ekologicznych aspektów rozkładającego się drewna w lesie, łowiectwa, nasiennictwa i selekcji.

Nieopodal ścieżki, przy drodze, która wiedzie do stacji kolejowej rosła sosna, pod którą natchnienia szukał K.I.Gałczyński. Sosny już nie ma, ale w miejscu gdzie rosła, Nadleśnictwo ustawiło obelisk upamiętniający. Atrakcyjne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Leśniczówki Pranie, dostosowanie ścieżki do rożnych grup wiekowych, sprawiają,  iż jest ona szczególnie chętnie odwiedzana przez turystów. Szacuje się, że rocznie jest ich nawet kilkanaście tysięcy.

Źródło: Nadleśnictwo Maskulińskie

Fot. Nadleśnictwo Maskulińskie

Fot. Nadleśnictwo Maskulińskie

Fot. Nadleśnictwo Maskulińskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię