To tytuł kolejnej Młodzieżowej Konferencji Ekofilozoficznej,organizowanej przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Wydziałem Biologii i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca br. w Poznaniu. 

Tytuł konferencji został zaczerpnięty z dyskografii polskiego zespołu Wawele & Jan Wojdak. Jeśli zastanowimy się nad tym, czym w ogóle jest rower to odpowiedź wcale nie jest oczywista. Zdaniem organizatorów jest to powód by podjąć na nowo, albo po raz pierwszy, pewne problemy, które skupione będą na rowerze oraz elemencie miejskiego i nie tylko miejskiego, ekosystemu. Organizatorzy zapewniają, że podczas spotkania będą starali się pokazać jazdę na rowerze z punktu widzenia przyrodniczych walorów, ale nie tylko. Nawiążą także do używanego słowa, zdobywającego coraz większą popularność, ?roweromania?. Odrzucając jego wykorzystywanie komercyjne, posłużą się nim w celu krzewienia mody na zdrowy styl życia, tak bardzo sprzyjający ochronie środowiska. Będzie także mowa o korzyściach dla zdrowia i dla środowiska płynących z faktu wykorzystywania roweru, nie zapominając o korzyściach ekonomicznych, które przy tej okazji podkreślane, stają się dodatkowym argumentem przemawiającym za wykorzystywaniem roweru jako środka transportu.

Propagowana podczas konferencji turystyka rowerowa może być zalecana jako dobry czas na refleksję. Starożytni greccy filozofowie  medytowali przechadzając się. Czy nie można tego robić pedałując? W świecie, w którym żyjemy mówi się o natłoku informacji, używając wręcz określenia ?smog informacyjny?. Podczas konferencji organizatorzy będą zachęcać do tego by czas przeznaczony na jazdę na rowerze, czy rowerowy relaks, był czasem wykorzystanym na myślenie.

Konferencji towarzyszy  konkurs na ciekawie i zabawnie przygotowany film o temacie głównym ?I śmiech niekiedy jest nauką?, nawiązujący do tematyki konferencyjnej. Spotkanie stanie się więc okazją nie tylko do zaprezentowania swojej wiedzy i przemyśleń  w przedstawianych referatach, ale także możliwością pokazania twórczych umiejętności filmowca. Dodatkowo będzie też okazją do połączenia kreatywnej myśli z umiejętnościami technicznymi,  których efekty obejrzeć będzie można w postaci okolicznościowej wystawy zawsze towarzyszącej konferencji.

Tegoroczna konferencja to siódma edycja realizowana w ramach cyklu ?Młodzi o ekologii?. Do udziału zapraszana jest młodzież szkół ponadgimnazjalnych, która wespół ze studentami toczy dialog, w ramach którego refleksja ekofilozoficzna uzupełniana jest szczegółową wiedzą z zakresu nauk ścisłych (biologii, fizyki czy chemii). Konferencja stanowi końcowy etap realizowanego co roku projektu ?Dialogu dwóch kultur: Science&Art?. Jego celem jest  współpraca między uczelnią a szkołami ponadgimnazjalnymi w duchu wzajemnego zaangażowania na rzecz myślenia w kategorii bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także działania uwrażliwiającego na wartości z nim związane.

Dla pobudzenia ducha rywalizacji i stworzenia dodatkowej zachęty dla uczestników, organizatorzy przyjmują konkursową formułę konferencji. O zwycięstwie decydować będzie w tym roku zarówno publiczność konferencyjna, jak i jury. Zwycięstwo można odnieść w dwóch kategoriach: na najlepszy wygłoszony 15 – minutowy referat (w kategorii student i osobno kategorii uczeń) oraz na najlepszą pracę filmową (uczniowie i studenci razem oceniani). Organizatorzy przewidują również nagrodę dla publiczności konferencyjnej, którą otrzyma osoba  biorąca udział w konkursie na najlepszy aforyzm, nawiązujący do tematyki konferencji. Konkurs rozgrywany będzie w trakcie trwania konferencji.

REGULAMIN I HARMONOGRAM

PROPOZYCJE TEMATÓW KONFERENCYJNYCH

KONTAKT DO ORGANIZATORÓW:

Renata Naskręcka

[email protected] 

[email protected]

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię