Kampania informacyjno-edukacyjna pn. ?Przyczółek dla pszczółek?, realizowana przez firmę ABRYS Sp. z o.o., na zlecenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle dobiega końca. W jej ramach m.in. odbyły się warsztaty, wydano ciekawe publikacje oraz przygotowano film. 

Wakacje z pszczołami 

Jednym z elementów kampanii było przygotowanie komiksu pt. ?Wakacje z pszczołami?. Jego bohaterami było dwoje dzieci: Heniu i Zosia, spędzające wakacje u swojego dziadka Franciszka ? pszczelarza. Dziadek zaprosił dzieci do niezwykłej, napędzanej miodem maszyny: do pszczołolotu, który po chwili ulega zmniejszeniu, do wielkości pszczoły. Dzięki temu dzieci wraz z dziadkiem mogły  przyjrzeć się ulowi i pracy pszczół od środka, a dzięki temu poznać lepiej pszczeli świat. Odwiedziły kwietne łąki i poznały inne gatunki zapylaczy, a także obserwowały opryskiwane pestycydami uprawy. Pojawiły się też w mieście, gdzie często brakuje zieleni i miododajnych roślin, a ludzie ograniczają bioróżnorodność i przekształcają tereny przyrodnicze. Dzieci zastanawiały się, jak można pomóc pszczołom i przyglądają się domkom dla owadów, poidełkom i roślinności miododajnej sadzonej przez mieszkańców miasta. Gdy nadszedł wieczór bohaterowie wrócili do domu dziadka i odzyskali swoje dotychczasowe wymiary. Przyznały też dziadkowi rację, że pszczoły do fascynujące stworzenia, które potrzebują naszej pomocy, choć tak naprawdę, to ludzie o wiele bardziej potrzebują pszczół.

 

Łamigłówki i zagadki 

Elementem kampanii była również książeczka z zadaniami o pszczołach z przeznaczeniem dla najmłodszych uczestników projektu (przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III). Wśród zadań znalazły się m.in. dopasowanie pszczoły do cienia,  znalezienie pszczoły bez pary, szyfrowanie, kolorowanka, znalezienie różnic, labirynt oraz wiele informacji na temat życia i bioróżnorodności pszczół. Książeczka była dystrybuowana podczas warsztatów, realizowanych w ramach kampanii ?Przyczółek dla pszczółek?.

Film o pszczołach

Chcąc promować walory przyrodnicze Wisły, sprzyjające rozwojowi pszczelarstwa, w ramach kampanii powstał 10-minutowy film edukacyjny, który był emitowany podczas warsztatów, a także innych wydarzeń, realizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. W materiale filmowym była mowa m.in. o zaletach pszczelarstwa i znaczeniu pszczół w  życiu i gospodarstwie człowieka, pszczelarstwie w Wiśle, a także zagrożeniach dla życia i rozwoju pszczół, ich pożyteczności itp. W materiale zostały wykorzystane wypowiedzi lokalnych pszczelarzy (w tym byłego i obecnego prezesa Związku Pszczelarstwa Polskiego w Wiśle, a zdjęcia do filmu częściowo również zostały wykonane na terenie Wisły, w tym terenów ogrodów Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle.

By pokazać mieszkańcom walory płynące z pszczelarstwa i zachęcić ich do własnych praktyk, na dachu Centrum Edukacji Ekologicznej utworzono pasiekę pszczelarską, w skład której weszły cztery ule typu wielkopolskiego, wykonane ze styropianu. W pasiece będą hodowane pszczoły, a miód który powstanie będzie służył celom degustacyjnym.

Edukacja na warsztatach

Wiedzę o życiu pszczół, ich znaczeniu dla ludzi i środowiska, zagrożeniach, a także konieczności i sposobach ich ochrony przekazywano podczas cyklu 50 warsztatów. Łącznie w warsztatach wzięło udział 1077 osób. Warsztaty były podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej za pomocą prezentacji mówiono o pszczołach, ich znaczeniu, ochronie oraz roli w przyrodzie, a także o zagrożeniach, które mają wpływ na ich życie. Mówiono o zanieczyszczeniach powietrza, a także gleby i wody. Prowadząca ? Małgorzata Masłowska-Bandosz z firmy ABRYS opowiadała m.in. o wpływającej na bioróżnorodność niskiej emisji, a także działaniach poprawiających jakość powietrza, w tym o odnawialnych źródłach energii. W warsztatach brały udział zarówno zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne, a także osoby indywidualne, zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Część praktyczną stanowiły różnorodne warsztaty tematycznie związane z pszczołami i produktami pochodzenia pszczelego, ale także warsztaty ekologiczne, w ramach których pokazywane były np. kreatywne sposoby na wykorzystanie odpadów bądź dotyczące ochrony klimatu (np. las w słoiku), co ma również bardzo ważny wpływ na bioróżnorodność.

Konkursowo

W ramach kampanii został zorganizowany konkurs dla mieszkańców na utworzenie najpiękniejszego zakątka, sprzyjającego zapylaczom. Zadaniem mieszkańców było wykonanie na swoim balkonie, tarasie lub ogródku miejsca przyjaznego pszczołom (zawierającego rośliny nektaro- i pyłkodajne) i zrobienie mu zdjęcia oraz przesłanie go na wskazany adres. Z kolei do dzieci został skierowany konkurs, którego celem było wykonanie hotelu dla owadów oraz przesłanie jego zdjęcia na wskazany adres.  W ramach każdego Konkursu zostało przyznanych pięć nagród głównych oraz pięć wyróżnień. Przygotowano także dyplomy za udział.

Kampania informacyjno-edukacyjna pn. „Przyczółek dla pszczółek” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię