Położenie stolicy nad nieuregulowaną rzeką jest niewykorzystanym atutem udowodnią organizatorzy Festiwalu Przemiany. Niezwykłe miejsca, które można odkryć nad rzeką, stwarzają możliwości atrakcyjnego i twórczego spędzenia wolnego czasu. W programie m.in. warsztaty ekologicznego projektowania: 70% Pojemnik.

W programie festiwalu znalazły się wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. Taka formuła jest efektem połączenia tego,  co charakterystyczne dla Kopernika:  naukowej dociekliwości, inżynierskiej sprawności i artystycznej fantazji. Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać jednocześnie po obu stronach Wisły: w Centrum Nauki Kopernik, Cudzie nad Wisłą, na nadwiślańskim nabrzeżu i w starej części Pragi Północ.  Każdy projekt ma kuratora sprawującego nad nim autorską opiekę. Za  całość festiwalu,  realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiada Centrum Nauki Kopernik.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, na niektóre wymagana jest rejestracja.

Wybrane wydarzenia festiwalowe:

  • Socjologia Wisły

To duży projekt badawczy dotyczący nadwiślańskiej przestrzeni w Warszawie. Poszukujemy odpowiedzi na pytania, czym jest Wisła dla mieszkańców stolicy, kto lubi przychodzić nad rzekę i  jak spędzamy tu czas. Na podstawie obserwacji chcemy odkryć najważniejsze dla warszawiaków miejsca na  obu brzegach, sprawdzić, jakie warunki i okoliczności skłoniłyby ich do częstszego przebywania nad rzeką, a także znaleźć tematy do dalszych badań. Zwieńczeniem projektu będzie  multimedialny raport, który zostanie opublikowany po zakończeniu festiwalu na stronie www.przemianyfestiwal.pl. Trafi on też w ręce władz miasta Warszawy.
 

  • Mapa miejsc nad Wisłą

Na ścianie łączącej planetarium z budynkiem Centrum zostanie rozwieszona wielka mapa brzegu Wisły. Korzystając ze specjalnych barwnych naklejek, każdy będzie mógł na niej zaznaczyć  ważne dla siebie punkty. Kolory zobrazują emocje związane z danymi miejscami – poza terenami szczególnie lubianymi, można będzie wskazać również te nieatrakcyjne. Zebrane w ten sposób dane zostaną opisane w raporcie.

  • Warsztaty rowerowe

prowadzący: Marek Sarba i Yasu Matsunaga
1 -2 września, godz. 17.00-20.00
Zajęcia będą prowadzone przez dwa dni, by amatorzy i zaawansowani rowerzyści mogli w nich uczestniczyć  oddzielnie.
Z zawodowcami Marek Sarba podzieli się tajemną wiedzą o ramach, szprychach, siodłach, sztycach, zębatkach, przerzutkach i manetkach. Opowie także o  kulturze ostrokołowców. Początkujący miłośnicy rowerowych przejażdżek będą mieli niepowtarzalną okazję, by  zadać profesjonaliście wstydliwe pytania: Co robić, gdy spadnie łańcuch? Lepsza rama stalowa czy aluminiowa? Dlaczego lampka na baterie jest lepsza niż dynamo? Frontman polskiej sceny cyklingowej cierpliwie udzieli odpowiedzi i pomoże osiągnąć nowy poziom rowerowego wtajemniczenia.

  • Warsztaty fotograficzne

prowadzący: Grupa Sputnik – Rafał Milach , Agnieszka Rayss, Adam Pańczuk
1-4 września, godz. 11.00-16.00
Czterodniowe laboratorium dla zainteresowanych fotografią dokumentalną i reportażową, prowadzone przez instruktorów ze Stowarzyszenia Sputnik Photos. Pod kierunkiem specjalistów uczestnicy będą fotografować  okolice Wisły. Poznają też inne dokumentalne projekty związane z rzeką, wodą i miastem.
Grupa Sputnik Photos to międzynarodowe stowarzyszenie fotoreporterów z Europy Środkowo-Wschodniej i Gruzji. Ich celem jest ukazanie istotnych kwestii społecznych nękających kraje Europy Centralnej oraz wschodnią część Unii Europejskiej. Członkowie grupy pracowali w Afganistanie, Kambodży, Gruzji, Indiach, Pakistanie. Ich zdjęcia były publikowane w wielu prestiżowych magazynach.

  • Warsztaty ekologicznego projektowania: 70% Pojemnik

prowadzący: Grupa Projektowa WZOROWO – Karina Marusińska, Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper
2 września, godz. 16.00-20.00
70% Pojemnik to propozycja zastosowania w projektowaniu naturalnej proporcji: zarówno człowiek, jak i Ziemia składają się w 70% z wody. Inspirując się tą myślą uczestnicy warsztatów będą projektować własne pojemniki, korzystając  ze zużytych opakowań. W ten sposób można stworzyć wazon, konewkę, flakon na perfumy, wannę, termofor, dzbanek – granicą jest nasza wyobraźnia.
WZOROWO prowadzi  działalność projektową  i artystyczną. Bazuje  na regionalnych materiałach trwałych i  współpracuje z rodzimymi rzemieślnikami. Wszystkie projekty grupy są wykonane zgodnie  z zasadami ekologii.

  • Warsztaty: Wiklinowa partyzantka

prowadzący: Jacek Gądek, Maciej Łepkowski
2 września, godz.  19.30-21.30; 3 września, godz.  11.00-16.00; 4 września, godz. 11.00-16.00
Premierowa odsłona warsztatów nowoczesnego wikliniarstwa miejskiego. Ich formuła nawiązuje m.in. do graffiti i partyzantki ogrodniczej, których ideą jest nieinwazyjne, twórcze wplatanie elementów sztuki w tkankę miejską. Uczestnicy zajęć dowiedzą się gdzie pozyskać materiał, jak z nim postępować i wykonają własny przedmiot. Ukoronowaniem warsztatów będzie akcja wplatania gotowych już projektów w przestrzeń Warszawy. 
By wziąć udział w powyższych warsztatach, trzeba się wcześniej zarejestrować.
W festiwalową sobotę odbędą się także warsztaty otwarte.
To  całodzienne zajęcia, do których można przyłączyć się w dowolnym momencie.

  • Warsztaty otwarte: recykling

prowadzący: kreAKCJA – Maciek Sobczak, Marcin Ebert
3 września, godz. 11.00-18.00
Uczestnikom  tych zajęć słowo kroplówka nie będzie kojarzyć się wyłącznie z medycyną. Prowadzący warsztaty określają tym terminem maszyny, służące do podlewania kwiatów.  Woda w tych urządzeniach przelewa się rurkami i  gromadzi w naczyniach.  Każdy będzie mógł sobie zrobić własną  kroplówkę, korzystając ze zużytych butelek, kubków, czy słomek.
KreAKCJA to grupa projektowa, która tworzy, kształci i bawi. Najczęściej w sposób interaktywny.

Więcej informacji: www.przemianyfestiwal.pl

Uczestnicy warsztatów będą projektować własne pojemniki, korzystając ze zużytych opakowań. / Fot. przemianyfestiwal.pl

Na projekt składa się kilkanaście wydarzeń dziejących się równolegle – a wszystkie łączy temat Wisły. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię