Powstało Centrum Badań Ziemi i Planet ? GeoPlanet, które będzie monitorowało środowiskowe i cywilizacyjne zagrożenia dla Ziemi, badało alternatywne źródła energii, inne planety i obiekty układu słonecznego – to niektóre z zadań powstającego Centrum Badań Ziemi i Planet (GeoPlanet). Siedziba Centrum będzie się znajdować w Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie.

Umowę o jego powołaniu podpisali 30 marca w Warszawie dyrektorzy Instytutu Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutu Nauk Geologicznych PAN oraz Instytutu Oceanologii PAN. GeoPlanet będzie zarządzać Rada Dyrektorów. Pierwszym przewodniczącym, wybranym na roczną kadencję, został prof. Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN.

Centrum ma być ośrodkiem integrującym w Polsce badania o fizycznych i chemicznych procesach zachodzących na Ziemi, w jej otoczeniu i w układzie słonecznym. Centrum ma do wypełnienia istotną funkcję zarówno w prowadzeniu obserwacji Ziemi z wykorzystaniem własnych sieci obserwatoriów i statków.

Równolegle do działalności naukowej, Centrum będzie ośrodkiem kształcącym specjalistów na studiach trzeciego stopnia i popularyzującym wiedzę o Ziemi i układzie słonecznym. Centrum będzie wykorzystywać istniejące narodowe stacje badawcze i statki badawcze, uczestniczyć w odpowiednich programach europejskich, dwustronnych i wielostronnych projektach badawczych, umożliwiających wykorzystanie międzynarodowych baz danych z zakresu planetologii, geofizyki, oceanologii i geologii.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię