W styczniu 2010 roku swą działalność rozpoczyna ChallengeSD.eu – pierwszy profesjonalny portal społecznościowy skupiający zwolenników koncepcji zrównoważonego rozwoju w Polsce.

Innowacyjna platforma jako pierwsza i jedyna w kraju pozwoli na bezpośrednią wymianę doświadczeń środowisk studenckich, biznesowych i pozarządowych, które na co dzień wcielają w życie hasło „myśl globalnie, działaj lokalnie.”

Stworzony przez Centrum Rozwiązań Systemowych oraz Fundację Sendzimira portal ChallengeSD.eu to narzędzie, które pozwoli na zaktywizowanie i połączenie sił samorządowców, członków organizacji pozarządowych oraz menedżerów i studentów związanych z ideą zrównoważonego rozwoju, którzy nie posiadali dotychczas możliwości bezpośredniej wymiany swych doświadczeń w sieci w jednym miejscu. ChallengeSD.eu będzie tym samym bazą danych i projektów tworzoną przez wszystkich użytkowników.

Jedną z najważniejszych cech portalu będzie możliwość tworzenia grup, które pozwolą nie tylko na dyskusję nad danymi zagadnieniami, lecz również pracę nad konkretnym projektem (m.in. dzięki możliwości zamieszczania na portalu dokumentów, grafiki, multimediów, prowadzenia kalendarza grupy). Narzędzie to ułatwi wspólną realizację interdyscyplinarnych projektów przez osoby z różnych środowisk miejsc i organizacji. Będzie to niezwykle przydatne dla już funkcjonujących zespołów oferując im możliwość tworzenia grup ułatwiających im wymianę informacji, zasobów, planowanie i realizację działań związanych ze zrównoważonym rozwojem.
ChallengeSD.eu stanie się też bazą danych, kontaktów i materiałów zamieszczanych przez środowiska skupione wokół projektów prowadzonych według koncepcji zrównoważonego rozwoju. Tym samym będzie jedynym miejscem, w którym będzie można znaleźć najnowsze projekty i adresy w poszczególnych branżach.
 

Wśród narzędzi internetowych wykorzystywanych w ChallengeSD.eu, znajdą się:
? zasoby merytoryczne dotyczące różnych aspektów ZR, podzielone na praktyczne działy tematyczne, współtworzone przez użytkowników
? aktualne informacje o ważnych wydarzeniach związanych z ZR (konferencjach, szkoleniach, warsztatach, seminariach, konkursach i targach), wraz z praktycznym kalendarzem
? baza organizacji i instytucji związanych z tematyką ZR
? baza ekspertów i naukowców specjalizujących się w różnych aspektach ZR w Polsce
? informacje dotyczące szkoleń i kursów e-learningowe
? otwarte i zamknięte grupy tworzone przez użytkowników, poświęcone działaniu (realizacji projektów praktycznych i naukowych), inspirowaniu (generowaniu pomysłów nowych działań i badań) oraz dyskusji (na temat nurtujących problemów)
? blogi i mikroblogi prowadzone przez użytkowników portalu

Na wsparcie medialne projektu zdecydowały się portale oraz prasa poruszające tematykę zrównoważonego rozwoju. Wśród nich znalazły się między innymi: portale CSRinfo.org, Eurostudent.pl, Zielonalekcja.pl, Biznes i Ekologia, kwartalnik CRnavigator oraz miesięcznik Aura. Portal dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Portal ChallengeSD.eu powstał z inicjatywy Fundacji Sendzimira, realizującej od 12 lat projekt edukacyjny „Challenges of Sustainable Development in Poland”, który zajmuje istotne miejsce na scenie edukacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce. Dotychczas kurs ten ukończyło już ponad 300 osób, które poprzez swoje działania w życiu osobistym i zawodowym promują zasady zrównoważonego rozwoju w społecznościach lokalnych, w świecie nauki i biznesu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię