Jury konkursu Panasonic Kid Witness News wyłoniło finałową trójkę zespołów, które będą walczyć o Grand Prix polskiej edycji konkursu. Wśród finalistów znalazły się filmy uczniów z Białegostoku (?Ostatni koń?), Torunia (?Mentalność?) oraz Jerzmanowej (?Drugie dno?). Zwycięski reportaż będzie reprezentował Polskę w finałach: europejskim oraz światowym.

Jak co roku tematem przewodnim rywalizacji była ekologia. Do konkursu zgłoszono 19 filmów z różnych rejonów Polski. Wszystkie, zgodnie z regulaminem konkursu Panasonic Kid Witness News, zostały nakręcone przez gimnazjalistów. Finał polskiej edycji odbędzie się 12 kwietnia w Warszawie. Laureaci pierwszego miejsca otrzymają kamery cyfrowe oraz możliwość rywalizacji w dalszych etapach konkursu, na poziomie europejskim oraz światowym. Zdobywcy pozostałych miejsc na podium mają do wygrania zestawy audio Panasonic.

Uczniowie z Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych w Jerzmanowej w reportażu śledczym „Drugie dno” pokazali bezpardonową politykę gospodarowania zasobami naturalnymi na Śląsku, której wykonawcy nie liczą się z lokalnym ekosystemem ani społecznością. Możemy na własne oczy zobaczyć dramat mieszkańców niewielkiej miejscowości, którzy zostali przesiedleni na potrzeby stworzenia sztucznego zbiornika wodnego. Podczas poprzedniej edycji programu Panasonic Kid Witness News zespół z Jerzmanowej zdobył pierwszą nagrodę w edycji polskiej i drugą w rywalizacji europejskiej. Podczas ogólnoświatowego finału w Japonii uczennice zdobyły Grand Prix oraz zaawansowany telewizor plazmowy serii Z11 dla swojej szkoły.

– Reportaż zrealizowany został niezwykle sprawnie, zarówno pod kątem technicznym jak i merytorycznym. Porusza problemy istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa, jak i konkretnych osób, których dotyczy. Podczas oglądania czuć emocje jakie towarzyszyły jego bohaterom – to zasługa dobrej realizacji – mówi Remigiusz Zawadzki z fundacji Art-House, która koordynuje przebieg konkursu w Polsce.

Młodzi filmowcy z Gimnazjum nr 6 im. Zesłańców Sybiru w Toruniu przedstawili kwestie higieny w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Film „Mentalność” w przemyślny i dowcipny sposób demaskuje hipokryzję współczesnych rozwiniętych społeczeństw, które w imię własnej wygody dopuszczają do niewybaczalnego marnotrawienia zasobów naturalnych.

– Oprócz ewidentnych walorów edukacyjnych film pokazuje pracę młodch i zdolnych ludzi, którzy jednocześnie bawiąc się, uczą i przekazują innym coś ważnego. Reportaż jest świadectwem umiejętności uczniów do wykorzystania wiedzy, do dzielenia się nią i przede wszystkim do twórczego podejścia zarówno do tematu, jak i do sposobu jego filmowej realizacji. Na szczególną uwagę zasługuje też brawura z jaką uczniowie zainscenizowali w swoim filmie sceny kostiumowe – mówi Jacek Bławut, juror KWN i znany dokumentalista oraz operator filmowy.

Młodzież z Gimnazjum nr 18 w Białymstoku poruszyła problem wpływu mechanizacji rolnictwa i nowych technologii na sposób w jaki uprawiana jest ziemia i produkowana żywność. Dzięki autentycznej relacji jednego z ostatnich rolników uparawiających ziemię metodą tradycyjną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, możemy przekonać się jak duży jest koszt dynamicznej ścieżki rozwoju na jaką weszło polskie rolnictwo.  

– Film opowiada o globalnych problemach ekologicznych związanych z rolnictwem przemysłowym widzianymi z lokalnej perspektywy. Charakteryzuje się bardzo dobrą konstrukcją dramaturgiczną, świetnie dobranym bohaterem, i wnikliwą obserwacją dokumentalną – komentuje Jacek Bławut.

Według jurorów poziom tegorocznej rywalizacji był bardzo wysoki. – Z roku na rok widać wyraźną poprawę jakości nadsyłanych filmów, oraz większą świadomość ekologiczną młodzieży. Również techniczna strona szkolnych produkcji coraz częściej naśladuje profesjonalne standardy. Wytypowanie finałowej trójki spośród 19 nadesłanych zgłoszeń było w tym roku dla jurorów dużą trudnością – mówi Remigiusz Zawadzki.

Konkurs Panasonic Kid Witness News jest organizowany od ponad 20 lat. W zeszłorocznej edycji, której zwycięzcą zostało polskie gimnazjum im. Bohaterów Narodowych z Jerzmanowej udział wzięło prawie 750 szkół z całego świata. W Polsce konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 2004 roku. Celem programu jest zaznajomienie młodzieży z obsługą sprzętu wideo, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie im warunków do rozwoju kreatywności i umiejętności organizacyjnych.

Jurorzy, wśród których znajdują się profesjonaliści z branży filmowej tacy, jak Jacek Bławut (dokumentalista – „Born Dead”, „Wojownik”, także operator filmowy, autor m. in. zdjęć do filmu „Dzień Świra” M. Koterskiego, „Dekalog X” K. Kieślowskiego) czy dziennikarze-reportażyści jak Marcin Kołodziejczyk (tygodnik „Polityka”), docenili w tym roku filmy poruszające tematykę interakcji między człowiekiem a środowiskiem naturalnym, oraz ich wzajemny wpływ na siebie. Różne były jednak środki filmowej ekspresji. Cechą odróżniającą finałowe reportaże są narzędzia i formy, które wybrali młodzi ludzie by przekazać zaangażowane treści. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię