Soczysta trawa, kwietna łąka i najdłuższa dżdżownica? z recyklingu oraz świat Bałtyku. Uczestnicy Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności stworzyli to razem! W Międzynarodowym Dniu Bioróżnorodności, 22 maja, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Gdańska Fundacja Wody wraz partnerami zorganizowało akcję plenerową ?Bioróżnorodność ? poznaj by zachować?.

Na parkingu przed Akwarium Gdyńskim pojawiła się soczysta trawa, czyli 400 m2 prawdziwego trawnika, na którym zaaranżowano kwietną łąkę. Specjalną atrakcją była najdłuższa dżdżownica z recyklingu, połączona z pierścieni wcześniej stworzonych przez grupy uczniów oraz podopiecznych organizacji pozarządowych. Budowniczowie zachwycili organizatorów swoją wyobraźnią i ciekawymi pomysłami.

Uczestnicy akcji mieli także okazję w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób poszerzyć wiedzę na temat możliwości dbania o czystość środowiska, od której zależy bogata bioróżnorodności polskiej łąki i morza. Na stoiskach można było zaczerpnąć kartkę papieru oraz dowiedzieć się, gdzie trawa ma języczek, kolanko i uszko, jak działa oczyszczalnia ścieków, co można zrobić z makulatury, jakie ptaki mieszkają w Gdyni, czy też jak prawidłowo zbudować budkę lęgową… Plastycy pomagali przetworzyć w ciekawy i pomysłowy sposób niepotrzebne tkaniny i wysegregowane odpady w rośliny i zwierzęta łąkowe.

Edukatorzy Akwarium Gdyńskiego w Laboratorium Biologicznym pokazywali pod mikroskopem, co żyje w wodach Morza Bałtyckiego. Wiedzę o morzu zgłębiano w Sali Mokrej, a wspólnymi siłami tworzono makietę Bałtyku. Panoramę Zatoki Gdańskiej podziwiano z wysokości ścianki wspinaczkowej ustawionej przez SPIDER GAMES, a znajomość zasad segregacji odpadów sprawdzano w konkursie przy pojemnikach Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych SANIPOR. Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My” dystrybuowali produkty sprawiedliwego handlu, a Urzęd Miasta Gdyni materiały promujące program „Pies w wielkim mieście”.

Całość dopełniały projekcje filmów, koncert na flecie oraz teatrzyk kukiełkowy szydełkiem wyczarowany „O dzielnym Szewczyku i złym Śmieciorobie”. Przy muzyce z różnych zakątków Polski nizinnej rozwijano zdolności taneczne – oberki, polki i walczyki integrowały uczniów. Do aktywnego udziału w akcji zapraszały uśmiechnięte szczudlarki. Wykonując zadania na poszczególnych stoiskach zdobywano „sprawności” wymieniane na stoisku CIEE na drobne nagrody. Mimo obaw po nocnej ulewie pogoda pozwoliła licznie przybyłym uczestnikom na wspólną zabawę.  Po zakończonej akcji trawnik przekazano Zespołowi Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim, gdzie wzbogaci szkolne boisko.

Źródło: CIEE Gdańsk
 

Dżdżownica z lotu ptaka / Fot. Szymon Michalski

Co wiesz o oczyszczalni… / Fot. Szymon Michalski

Gałgankowe gryzonie / Fot. Szymon Michalski

Gałgankowy jeż / Fot. Szymon Michalski

Korkook paskowany – jeden z łąkowych gałganków. / Fot. Szymon Michalski

Dzieci kolorują makietę morza. / Fot. Szymon Michalski

Specjalną atrakcją była najdłuższa dżdżownica z recyklingu, połączona z pierścieni wcześniej stworzonych przez grupy uczniów oraz podopiecznych organizacji pozarządowych. / Fot. Szymon Michalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię