Nawet przez krótką chwilę, podczas uważnej obserwacji wnętrza ula, można dostrzec, że pszczoły cały czas są aktywne i zajęte swoją rolą w ulu. Z jednej strony to dla nas, obserwatorów, nauka i inspiracja, a z drugiej motywacja, by doceniać efekty pracy tych zagrożonych wyginięciem owadów – opowiada Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia, partner merytoryczny programu ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?.
A podglądanie owadów jest możliwe, gdyż w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli w specjalnym ulu zainstalowano kamery! Video relacja prosto z ula dostępna jest na stronie www.zycieula.pl. Akcja jest zorganizowana w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu z zakresu odpowiedzialności społecznej Zakładów Tłuszczowych ?Kruszwica? pt. ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?.
Warto wiedzieć, że ul, z którego nadawana jest relacja video, został w całości zbudowany od podstaw i zasiedlony nową rodziną pszczelą liczącą ok. 20 tysięcy osobników. W celu łatwej identyfikacji, królową-matkę oznaczono na grzbiecie zieloną kropką. Znajdujące się w środku konstrukcji kamery rejestrują wnętrze ula, nie wpływając na zachowania owadów, co pozwala nam na śledzenie ich naturalnych zachowań. Możliwość własnej i indywidulanej obserwacji pszczół w ulu oraz przypomnienie o ich roli i pracy jest głównym celem całej inicjatywy, która jest uzupełnieniem działań obecnej odsłony ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?.
Podstawowym problemem w podejściu do tych owadów jest to, że niektórzy mylą pszczoły z osami. W naszej szkole można zobaczyć jak wyglądają ule, które otwieramy i każdy może niemalże dotknąć pszczół. Każdy kto widzi pszczoły z bliska, jest w szoku, że owady są takie spokojne i pracowite. Teraz już nie trzeba przyjeżdżać do nas osobiście. Zapraszamy na www.zycielula.pl
mówi Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, na terenie którego stanął ul z kamerami.
Więcej o akcji na: www.pomagamypszczolom.pl
Zasady przyjaciół pszczół!
1. Nie wypalam traw i liści
2. Sadzę rośliny rodzime i unikam inwazyjnych
3. Pozostawiam miejsca półdzikie
4. Używam nawozów naturalnych
5. Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych