Lipiec jest w naszym kraju miesiącem burz. W ostatnich latach coraz częściej mówimy o niespotykanej ich sile i kosztownych dla ludzi skutkach. Zadajemy sobie pytanie, czy człowiek za te pogodowe anomalie odpowiada. Skąd się biorą tak różne zdarzenia, jak susze i pożary obok potężnych burz i powodzi?

Mamy nadzieję, że w trakcie obchodów Święta Pioruna wspólnie z Państwem lepiej zrozumiemy otaczający nas świat i będziemy przygotowani na nadciągające zmiany – mówił dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego dr Paweł Kojs.

W minioną niedzielę, 21 lipca obchodziliśmy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym Święto Pioruna. Tego dnia odbywały się warsztaty, zajęcia manualne, gry i zabawy edukacyjne, których tematem przewodnim były zjawiska pogodowe oraz zmiany klimatyczne. Do parku na Sośniej Górze zawitali stali bywalcy ogrodowych świąt przyrodniczo-ekologicznych oraz goście, odwiedzający mikołowskie Centrum Edukacji po raz pierwszy. Jak zwykle Pracownia Śląskiego Kalendarza Ekologicznego ŚOB przygotowała na ten dzień wiele atrakcji dla całych rodzin. Szczególnym powodzeniem cieszył się questing – rodzinna gra terenowa, polegająca na przejściu wytyczonej trasy i rozwiązywaniu napotkanych zagadek zgodnie z wierszowaną instrukcją, którą każdy otrzymywał na starcie. Dla tych, którzy przeszli z powodzeniem cały questing przygotowano nagrody, a w skrzyni czekał na odkrywców prawdziwy skarb.

Tradycyjnie wydarzeniu Śląskiego Ogrodu Botanicznego  towarzyszyły warsztaty, zajęcia manualne oraz zabawy w kąciku dla najmłodszych. Chętni mogli wziąć udział w amatorskiej obserwacji chmur, zapoznać się z funkcjonowaniem stacji meteorologicznej zamontowanej na terenie CEPiE oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śmiłowic, którzy opowiedzieli o zasadach zachowania bezpieczeństwa w trakcie burzy. Dla śmiałków został zorganizowany survival, a dla dzieci edukatorzy przygotowali stanowiska, przy których można było stworzyć własnoręcznie wiatraczki, pokolorować gigantyczną tęczę oraz malować… stopami. Nie zabrakło dobrej kuchni i kiermaszu, na którym można było zaopatrzyć się w zioła, ekologiczne produkty spożywcze oraz podziwiać wyroby rękodzielnicze.

Wydarzenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co dla organizatorów jest wielkim wyróżnieniem i motywacją do pracy przy okazji kolejnych świąt. A we wrześniu znów okazja do rodzinnego świętowania na łonie natury: Święto Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych połączone ze światową akcją sprzątania świata.
 

Szczególnym powodzeniem cieszył się questing – rodzinna gra terenowa, polegająca na przejściu wytyczonej trasy i rozwiązywaniu napotkanych zagadek zgodnie z wierszowaną instrukcją, którą każdy otrzymywał na starcie. / Fot. ŚOB

Tego dnia odbywały się warsztaty, zajęcia manualne, gry i zabawy edukacyjne, których tematem przewodnim były zjawiska pogodowe oraz zmiany klimatyczne. / Fot. ŚOB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię