Poprzedzony Sprzątaniem Świata , w które zaangażowały się dzieci z kolskich szkół oraz dniami otwartymi ciepłowni w ramach akcji ?Ciepło, cieplej, ciepłownia? (kampania Misja-Emisja, Abrys o zwalczaniu niskiej emisji) Piknik Ekologiczny był wielkim świętem edukacji ekologicznej w Kole i przyciągnął sporo zainteresowanych osób!

Impreza odbyła się w sobotę, 20 września, a jej celem było zwiększanie świadomości ekologii i recyklingu śmieci wśród najmłodszych. Na każdej ze stacji, przez całą imprezę, realizowane były różnorodne techniki artystyczne. Dzięki aktywnemu udziałowi dzieci dowiadywały się, jak piękne, niepowtarzalne przedmioty mogą powstać np. z psutych słoików czy kubeczków po jogurtach.

Warsztatowo-kolorowo

Dzieci i ich rodzice w lekkiej formie edukacji przez zabawę, poznali wartość ukrytą w odpadach i dowiedzieli się, jak można je twórczo wykorzystać, a także nabyli nowych umiejętności manualnych. W ramach warsztaty dzieci tworzyły recyklingową biżuterię, Eko Batucadę ? czyli orkiestra recyklingową, Recyklingowe Zoo, czyli recyklingowe zwierzątka,  Malowanie Eko toreb, Drugie życie butelki ? czyli tworzenie decoupage na butelkach i słoikach, Magiczny recykling ? czyli czerpanie papieru, Papierowe wisiorki i breloczki, Ciało bliżej natury – warsztaty mydełkowe.

Najlepiej edukować najmłodsze pokolenia prze sztukę oraz kreatywne myślenie oraz zabawy. Podczas warsztatów twórczego recyklingu możemy nauczyć dzieci, młodzież oraz dorosłych postaw proekologicznych. Pokazując w kreatywnym działaniu jak przetworzyć odpady na nowe rzeczy, uświadamiamy uczestników, czym jest segregacja odpadów oraz jak ważny jest recyklingu w kontekście dbałości o środowisko naturalne ? opowiadają animatorki realizujące warsztaty z kreatywnego recyklingu w ramach Eko Akademia ZielonaLekcja.pl.

Na Pikniku Ekologicznym zaprezentowali się także plastycy współpracujący z kolskim Domem Kultury. Dwa stoiska zachęcały do wykorzystania bogactw ziemi ? gliny. Dzieci pracowały na kole garncarskim, a także lepiły ludziki i zwierzątka z gliny. Na stoisku obok mogły ozdobić powstałe postaci farbkami lub nanieść kolorowe wzory na puste słoiki i butelki.

Moda z odzysku

Nie mogło zabraknąć pełnego szyku zagadnienia moda ekologicznej. Jest to moda z odpadów, przekazywanie młodzieży, dzieciom świadomości, że to, co segregujemy: papier, metal, folia  – możemy ponownie użyć, wykorzystać, uruchamiając swoją wyobraźnię.

Najpierw dzieci wykonują rysunki, szkice na papierze, niezapominając o zasadach kompozycji i pewnym uporządkowaniu, mając świadomość, z czego dana sukienka bluzka powstanie. Mali projektanci mieli do dyspozycji: papier, roli po papierze toaletowym, plastikowe zakrętki od butelek. To jest bardzo dobra lekcja ekologii, gdyż dzieci wiedząc użyteczności surowców, nie wyrzucą ich do ogólnego pojemnika tylko je  zostawią. Dzięki spotkaniom, dzieci też wiedzą, do jakich koszy należy wyrzucać odpadu. Warsztaty uczą wiedzy na temat zbierania odpadów, uczą dzieci kreatywności, że warto pomyśle, że np. kapsla można zrobić naszyjnik; z naklejanych rolek papieru mogę – spódniczki itp. Uruchomienie wyobraźni i kształtowanie świadomości ekologicznej warto zaczynać jak najwcześniej. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowanym. Powstało niemal 80 projektów strojów, ponad 16 strojów zrealizowano w trójwymiarze – opowiadała Ilona Wójt-Mazurkiewicz, projektant mody, realizująca warsztaty na jednej ze stacji.

Aluminiowe boje

Ponieważ aluminium jest jednym z surowców wtórnych, na imprezę zaproszono także Fundację Recal, zajmującą się recyklingiem aluminium oraz edukacją recyklingową. By zainteresować kolan, organizacja sięgnęła po aktywne metody i interakcję z widzem.

Chcieliśmy w nietypowy sposób zachęcić do recyklingu aluminiowych puszek po napojach. Dlatego ustawiliśmy dmuchaną bramkę z czterema puszkami. Każdy, kto chciał mógł spróbować strzału piłką do celu, czyli otworu w puszce. Chodziło o zabawę i ruch na świeżym powietrzu. A dodatkowo uczestnicy otrzymywali nagrody, w zależności od liczby trafień ? opowiada Artur Łobocki z Fundacji Recal, goszczącej podczas Pikniku Ekologicznym.

Jak się okazuje, połączenie sportu z recyklingiem jest celowe. Chodzi o dbanie o dobrą kondycję zarówno nas samych, jak i środowiska. Każda forma ruchu pozwala nam utrzymać dobrą formę. A tutaj dodatkowo włączamy dbanie o środowisko naturalne poprzez recykling. Fundacja RECAL od 4 lat wykorzystuje sport powszechny jako płaszczyznę dla edukacji zachowań proekologicznych ? dopowiada A. Łobocki.

Ruch to zdrowie!

Organizatorzy nie zapomnieli o zapewnieniu dzieciom i ich rodzinom porcji dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Wszyscy śmiałkowie mieli okazję spróbować swoich sił, chodząc na szczudłach, żonglując lub kręcąc barwnymi talerzami (ang. plate spinning), podczas warsztatów cyrkowych. Goście pikniku byli też zaproszeni do animacji sportowych ? polegających m.in. na skokach w workach. Na scenie wystąpili artyści w różnym wieku ? od maluszków z Studia Tańca Rytmix Konin (odział Koło), Wiesławy Wolnej, poprzez legendarnego Pana Tik-Taka i Fasolki, których występ nosił tytuł ?Fasolki też są Eko!?, występ rozśpiewanej animatorki Wioli podczas programu ?W podróży dookoła świata?. Na scenie zaprezentowały się także dzieci w strojach recyklingowych oraz maluchy, grające na kanistrach.  Do dyspozycji dzieci były gigantyczna dmuchana zjeżdżalnia i potężny dmuchany tor przeszkód i spotkania z eko maskotką ? Zielniakiem oraz wspólne pozowanie do zdjęć. Zielniak uraczył też dzieci zdrowym poczęstunkiem w formie jabłek okolicznych sadów.

Edukacja poprzez działanie

Akcje, inicjatywy pozytywnie wpływają na świadomości ekologiczną młodego pokolenia ? kreatywny recykling, wykorzystywanie surowców wtórnych, tchnięcie w nich nowego życia. Pokazanie wartości ukrytej w odpadach ? uświadomienie, że warto je segregować, a także, że mogą one być tworzywem dla małych artystów.

Jak stwierdza Karolina Więtczak, Wydział Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta Koło: Warto pokazywać, angażować w działania, bo dzieci ? pomimo rozbudowanej wyobraźni nie zawsze są w stanie sobie wyobrazić zagadnienia ekologiczne. Do starszej grupy wiekowej docieramy poprzez ulotki, do dzieci poprzez konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej. Nasze przedszkola i szkoły prężnie działają w zakresie edukacji ekologicznej i we współpracy z Urzędem udaje się nam wspólnie edukować w duchu ekologii kolejne pokolenia przyszłych obywateli.

Dla najmłodszych ważna jest atrakcyjność i różnorodność przekazu. Zwłaszcza obecnie w dobie gier komputerowych i telewizji, które są dla najmłodszych bardzo atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. W działaniach dla nich bardzo ważna jest interakcja. Dlatego należy włączać ich bezpośrednio w działania edukacyjne. Wartościowym narzędziem w edukacji najmłodszych są też warsztaty. Podczas nich poza bezpośrednim kontaktem z uczestnikami, dajemy im możliwość włączenia swojej kreatywności. A tego obecnie dzieciom nie brakuje ? dodaje Artur Łobocki.

Organizatorem wydarzeniem był Urząd Miasta Koło, a partnerem odpowiedzialnym za realizację ? firma Abrys. Warsztaty ekologiczne przeprowadziła Eko Akademia ZielonaLekcja.pl (marka multidyscplinarnych projektów z zakresu  edukacji ekologicznej).

Foto-relacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię