Fundacja Ekologiczna ARKA wraz z partnerami organizuje 19 maja Piąty Dzień Dobrych Uczynków. Jest to święto społecznych, bezinteresownych działań. Akcja skierowana jest, przede wszystkim, do młodzieży szkolnej oraz organizacji społecznych. Wszystkie szkoły, które brały udział w ubiegłorocznym Dniu Dobrych Uczynków otrzymają Księgę.

Autorką ilustracji do tegorocznej Księgi Dobrych Uczynków jest Małgosia Rozenau, sosnowiczanko-bielszczanka. Malarka i projektantka. Asystentka w pracowni malarstwa i rysunku katowickiej ASP.

W ramach akcji Fundacja Arka zachęca do podejmowania różnych inicjatyw na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody. Podczas tegorocznej akcji szczególnie zachęcana jest młodzież szkolna do pomocy wybranej przez nich organizacji społecznej. Zachęcamy, także organizacje do otwarcia się i poszukania sprzymierzeńców ich działań właśnie wśród młodzieży szkolnej. W tym znaczeniu nasza akcja promuje wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat.

Fundacja Arka proponuje przeprowadzenie w szkołach rozmów z uczniami na temat tego, co to znaczy robić Dobre Uczynki, czym jest bezinteresowność w działaniu. Na stronie internetowej Fundacji Ekologicznej ARKA znajduje się lista proponowanych działań, jakie można podjąć w ramach akcji. Jednakże dowolność podejmowanych inicjatyw sprawia, że owa lista może zostać w każdej chwili poszerzona o nowe pomysły, nadsyłane przez zainteresowanych naszym świętem bezinteresowności.

Następnie każda ze zgłoszonych szkół, organizacji czy instytucji zrealizuje 19 maja wybrany przez siebie pomysł. Relacje po Dniu Dobrych Uczynków zostaną zamieszczone w biuletynie Fundacji Arka oraz na stronie internetowej. Na relacje organizatorzy czekają do 15 czerwca.

Przykłady Dobrych Uczynków dla ludzi, zwierząt, środowiska:

Powiedzcie swoim bliskim, że są dla Was ważni
Zasadźcie drzewo Dobrych Uczynków
Wysprzątajcie jakiś teren przyrodniczy
Zbierzcie książki i przekażcie do biblioteki w szpitalu dziecięcym
Oszczędzajcie wodę, to źródło życia
Zbierajcie surowce wtórne, a pieniądze przekażcie potrzebującym
Segregujcie śmieci
Załóżcie ekologiczny ogród, przyjazny zwierzętom i owadom
Wspomóżcie swoje lokalne schronisko dla zwierząt
Używajcie papieru z makulatury
Napiszcie do swojego urzędu gminy protest w sprawie wycinki lub okaleczania drzew.
Wspomagajcie organizacje społeczne
Namówcie rodziców na wycieczkę rowerową, zamiast jeździć samochodem
Uszyjcie lniane torby na zakupy, by nie używać już więcej plastikowych jednorazówek
Podarujcie kwiaty doniczkowe osobom samotnym, by przypominały codziennie o dobrych uczynkach. 

Z wszystkich działań przeprowadzonych podczas Piątego Dnia Dobrych Uczynków, należy sporządzić sprawozdania (zdjęcia, wycinki prasowe, relacje, opinie) i przysłać do Fundacji Arka. Najciekawsze znajdą się w naszym biuletynie i na stronie internetowej odnotujemy działania każdej szkoły. Wszystkie szkoły otrzymają specjalne podziękowanie.  Zainteresowanym Fundacja prześle bezpłatne plakaty promujące akcje.

Źródło: www.fundacjaarka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię