Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wytwarzają rocznie prawie 2 mln ton odpadów komunalnych. Tylko niecałe 5% pozyskiwane jest w formie selektywnej zbiórki. Aby to zmienić już we wrześniu wystartował w Kielcach projekt ?W Trosce o Naturę?. Następnie, od 5 października ruszy akcja edukacyjna ?…z natury segreguję!? skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przeciętnie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego nie wytwarzają więcej śmieci niż inni Europejczycy, w sumie niecałe 2 mln ton odpadów komunalnych rocznie, z czego mniej niż 5 % jest przetwarzanych. Na zachodzie Europy jedynie trochę ponad 10 % odpadów ląduje na wysypisku, a reszta dzięki selektywnej zbiórce jest odzyskiwana.

Poprzez projekt „W Trosce o Naturę” chcemy pokazać społeczeństwu, w jaki sposób można zmniejszyć liczbę odpadów i jakie korzyści płyną z ich segregacji. Poza tym zwracamy uwagę na długofalowe konsekwencje jakie niesie za sobą obecny stan rzeczy. – mówi Katarzyna Owsianka, specjalista ds. szkoleń i edukacji ekologicznej, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA. – Dzięki nowoczesnej formie szkoleń dla przedsiębiorców oraz licznym działaniom edukacyjnym skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych pragniemy przyczynić się do zmiany niekorzystnych wyników. Celem jest zbliżenie się w zakresie odzysku do standardów obowiązujących już od dawna w Europie – dodaje.

W ramach programu „W Trosce o Naturę” w Kielcach 18 września odbędzie się bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców z zakresu selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. Natomiast, od 5 października br. rozpocznie się akcja „…z natury segreguję!”, czyli edukacja ekologiczna najmłodszych kielczan w wybranych placówkach edukacyjnych.
 
Seminarium dla firm zostanie przeprowadzone w Hotelu Łysogóry. Jest ono skierowane do wszystkich przedsiębiorców, którzy ustawowo zostali objęci obowiązkiem odzysku i recyklingu opakowań, a także do samorządowców i liderów lokalnych społeczności. Poprowadzą je przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Centralnego Ośrodka Badawczo – Rozwojowego Opakowań, Urzędu Marszałkowskiego, a także praktycy z Polskiego Systemu Recyklingu Organizacja Odzysku SA.
 
Na szkoleniu zostaną przedstawione przepisy prawa dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi i ich stosowanie w praktyce. Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję poznać najnowsze trendy w projektowaniu opakowań zgodnie z ekologicznymi standardami. Jednym z głównych punktów programu jest wyjaśnienie zasad dotyczących sprawozdawczości w zakresie prawa nakładającego obowiązek odzysku i recyklingu odpadów.
 
Natomiast podczas akcji „z natury segreguję!” zostaną przygotowane i przeprowadzone specjalne lekcje ekologii, którym będą towarzyszyć liczne konkursy oraz dodatkowe działania, związane z tematyką ochrony środowiska. Głównym elementem akcji będzie konkurs selektywnej zbiórki odpadów, podczas którego dzieci będą mogły wykazać się wiedzą zdobytą podczas zajęć. Cała akcja organizowana jest przez Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA przy wsparciu operatora komunalnego – firmy Veolia Usługi dla Środowiska SA,  władz miasta oraz firm DS Smith Polska SA i WSP „Społem”. Program akcji „…z natury segreguję!” jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.
 

Źródło: Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku

Akcja edukacyjna „…z natury segreguję!” jest skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię