„Życie Jane” to zachwycająca i niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o jednej z najwspanialszych, najbardziej wyjątkowych, a być może i najbardziej wpływowych kobiet naszych czasów, nakręcona w 50. rocznicę rozpoczęcia przez nią badań w Narodowym Parku Gombe.

To intymny portret, przedstawiający prywatne życie Jane Goodall, dalekie od gwiazdorskiego stereotypu. Widzimy tu delikatną, wrażliwą, ale jednocześnie wytrwałą i silną osobowość oryginalnej kobiety, która nie wstydzi się oznak starości, a której przełomowe naukowe odkrycia uznać można za jedne z najważniejszych światowych osiągnięć minionego wieku.

Goodall zachwyca uporem i determinacją, z jaką walczy przeciwko bezmyślnemu zanieczyszczaniu naszej planety, a także zabijaniu zwierząt. Z ogromnym zaangażowaniem prowadzi również edukacyjną działalność, adresowaną do młodych ludzi. Jej szczera postawa wzbudza szacunek instytucji, autorytetów w dziedzinie polityki, kultury i sztuki oraz prywatnych osób, w tym gwiazd Hollywood, takich jak: Angelina Jolie czy Pierce Brosnan. Wisława Szymborska uznała Jane Goodall za jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów, którą chciałaby poznać.

Dr Jane Goodall to znana na całym świecie społeczna aktywistka, ikona ekologii, autorytet w dziedzinie nauki, rzeczniczka na rzecz światowego pokoju oraz propagatorka praw zwierząt i poszanowania przyrody. To również brytyjska badaczka zajmująca się prymatologią, etologią i antropologią. Pasję i zainteresowanie szympansami zamieniła w pierwsze tego typu poważne naukowe badania nad naczelnymi, a z czasem rozwinęła je w zakrojoną na szeroką skalę działalność na rzecz ochrony dziewiczej natury oraz podstawowych ludzkich wartości.

Ponad 20 lat temu, 75-letnia dziś Goodall, porzuciła zawodową karierę oraz prywatne życie, aby całą energię i uwagę poświęcić aktywności na rzecz ocalenia naszej zagrożonej wyginięciem planety. Od tego czasu, przez 300 dni w roku podróżuje po świecie z misją szerzenia nadziei na lepszą przyszłość.

W filmie towarzyszymy Goodall w tej nieustannej niesamowitej podróży, przemierzając z nią razem kilka kontynentów. Oglądamy również ciekawe archiwalia, przedstawiające ekscytującą przeszłość brytyjskiej badaczki: szczęśliwy dom rodzinny w brytyjskim Bournemouth, gdzie spędziła dzieciństwo, pierwszy wyjazd do Afryki, małżeństwo, jak również  drugi dom – Narodowy Park Gombe nad jeziorem Tanganika w  Tanzanii, gdzie pół wieku temu rozpoczęła przełomowe badania i dokąd co roku powraca, aby naładować baterie. Film dokumentuje również niesamowitą i godną podziwu relację, jaką Goodall potrafi nawiązać z dzikimi i udomowionymi zwierzętami, jak również z innymi ludźmi: począwszy od hollywoodzkich gwiazd, po niedożywione afrykańskie dzieci, żyjące w obozach dla uchodźców.

Film "Życie Jane", w reż. Lorenz Knauer wchodzi do kin 13 maja!

Goodall zachwyca uporem i determinacją, z jaką walczy przeciwko bezmyślnemu zanieczyszczaniu naszej planety. / Fot. Planete

Dr Jane Goodall to znana na całym świecie społeczna aktywistka i ikona ekologii. / Fot. Planete

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię