12 sierpnia w Ministerstwie Środowiska zaprezentowano kampanię organizowaną przez Tatrzański Park Narodowy pn. „Niech żyje Natura”. Kampania otwiera cykl medialnych wydarzeń, które będą prezentować sieć Natura 2000 i polską przyrodę.

Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000, wdrażana na terenie Unii Europejskiej od 1992 r., służy zachowaniu i odbudowie różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego. W Polsce do końca br. ma powstać projekt uzupełnienia sieci Natura 2000 o brakujące specjalne obszary ochrony siedlisk. Obecnie pracują nad tym powołane przez wojewodów wojewódzkie zespoły specjalistyczne. Nowe obszary będą szeroko konsultowane z samorządami i społecznością lokalną – podkreśla resort środowiska.

Pokazujemy, że Tatrzański Park Narodowy jako najwyższe dobro przyrodnicze, najcenniejsze miejsce w Polsce, jest również obszarem Natura 2000 – powiedział wiceminister Maciej Trzeciak.

Zdaniem dr. Pawła Skawińskiego, dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Natura 2000 nie oznacza zamknięcia terenu i działań, które by powodowały na przykład wyłączenie turystyki.  Jest to na pewno program, w którym da się pogodzić użytkowanie terenu, przede wszystkim turystyczne i naukowe, z ochroną siedlisk i gatunków – podkreślił. Zaznaczył też, że Natura 2000 zobowiązuje nas do niepogarszania stanu przyrody.

Podczas kampanii Tatrzańskiego Parku Narodowego, w całym kraju pojawi się kilkadziesiąt bilboardów przedstawiających fragment tatrzańskiego krajobrazu, jednak w miejscu występujących w nim zwykle zwierząt, zobaczymy białe plamy.

Ta nieobecność ma wzbudzić u odbiorcy wyraźny dyskomfort, a białe plamy to możliwa konsekwencja nieodpowiedzialnych zachowań niektórych turystów. Będziemy mówić o tym, jak należy się zachowywać na terenach objętych programem Natura 2000, zwłaszcza w przypadku kontaktu z dzikimi zwierzętami– mówi Paweł Skawiński. Zaznaczył, że inspiracją tych działań było brutalne zabicie przez turystów niedźwiedzia pod koniec 2007 r.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię