Zakończyła się pierwsza edycja konkursu ?W kontakcie z naturą?. Spośród zgłoszonych 67 inicjatyw ekologicznych wyłoniono najlepsze cztery. Najciekawsza z nich została zrealizowana przez Szkołę Podstawową nr 18 z Elbląga.

Jury pod przewodnictwem Michała Żebrowskiego wyróżniło cztery pomysły: Zielona rewolucja Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu, Przyszłość Ziemi w naszych rękach Przedszkola Publicznego nr 7 z Ostrowca Świętokrzyskiego, Szkoła Noblistów na rowery Społecznej Szkoły Podstawowej nr 35 im. Noblistów Polskich STO oraz Z ekologią przez Święta młodzieży z Gimnazjum nr 2 z Chojnowa. Zwycięskie szkoły nagrodzone zostaną talonami o wartości 15 000 zł. Pieniądze mogą przeznaczyć na własne inicjatywy ekologiczne.

Elbląscy uczniowie – Zieloni Detektywi pokazali jak zmieniać świat wokół siebie na lepszy. M.in. zbierali makulaturę, puste tonery i tusze. Przystąpili do programu „Pomóżmy kasztanowcom”, przeprowadzając inwentaryzację drzew w okolicy szkoły. Wzięli udział w proteście przeciw marnowaniu jedzenia, podczas wspólnych wędrówek po lesie grupa zgłębiała tajniki biologii i zoologii, dendrologii i gospodarki leśnej. 

Ocena zgłoszonych inicjatyw to była czysta przyjemność. Każda z nich była ciekawa, ale rolą jurora jest wybór tych najlepszych. Cieszę się, że zwyciężyła inicjatywa założona przez szkołę, bo to oznacza, że świadomość ekologiczna kolejnego pokolenia będzie wyższa, a przecież taki jest jeden z celów akcji „W kontakcie z naturą” – mówi Joanna Maderska, koordynator akcji.

„W kontakcie z naturą” to innowacyjny projekt realizowany przez ENEA we współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska, pod patronatem międzynarodowej inicjatywy ONZ Global Compact. Celem akcji jest propagowanie proekologicznych zachowań wśród internautów. Poza konkursem to również serwis www.wkontakcieznatura.pl, który dostarcza wiedzę na temat ekologicznych postaw i rozwiązań.

Specjalny kalkulator pozwala nam sprawdzić, jaki jest koszt energii zużywanej przez nasze urządzenia elektryczne i ile emitujemy dwutlenku węgla do atmosfery. Eksperci doradzają, co zrobić, żeby nasze zużycie energii było mniejsze, a nasz sposób życia bardziej przyjazny środowisku. W serwisie możemy dowiedzieć się m.in. o różnicach między klasami energooszczędności, o właściwościach powłoki antybakteryjnej w lodówkach, czy też o efektywności energetycznej różnych sposobów wietrzenia biura.

Kolejna edycja konkursu rozpoczyna się już w marcu 2012 roku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię