Barefoot Projekt Czysta Plaża to międzynarodowa akcja, której celem jest zapewnienie czystych plaż, tak by można było po nich spacerować bosą stopą. W tym roku projekt jest organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Czysta Polska. Jego cel jest bardzo prosty ? zaangażowanie wolontariuszy i posprzątanie polskich plaży tak skutecznie, by można było przejść po nich bezpiecznie – bosą stopą – o każdej porze dnia i nocy. 

Inicjatywa Barefoot powstała w 2007 roku, w Stanach Zjednoczonych solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie europejskich plaż z ton śmieci.

Aż 527 wolontariuszy i tylko 577 kg zebranych śmieci ? tak wyglądają wyniki sprzątania polskich plaż z Barefoot Projekt Czysta Plaża 2014.  W tym roku w akcję zaangażowało się jeszcze więcej wolontariuszy niż rok temu. Projekt odwiedził pięć lokalizacji: Hel, Dębki, Sopot, Gdynię  i w minioną sobotę również Warszawę. Wolontariusze pozostawili na piasku TYLKO ŚLADY BOSYCH STÓP!

W tym roku akcję wspólnie zorganizowało Stowarzyszenie Czysta Polska oraz Barefoot Projekt Czysta Plaża. Jest to już kolejna akcja inicjowana w ramach projektu. Tegoroczny cykl sprzątań przeprowadzony został w każdą sobotę wakacji. Miniona sobota 23 sierpnia była ostatnim etapem i jednocześnie zakończeniem akcji.

Tegoroczna akcja dobiegła końca. Jesteśmy zadowoleni z wyników. Zaangażowało się znacznie więcej wolontariuszy w porównaniu do roku ubiegłego. Wolontariusze pomogli zrealizować nam cel akcji, jakim jest pozostawienie polskich plaż PRZYJAZNYCH BOSYM STOPOM. ? mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Warto podkreślić, że zebraliśmy mniej śmieci, co pokazuje, że takie akcje edukacyjne przynoszą efekty. Wspólnie podnieśliśmy świadomość ludzi i pokazaliśmy jak ważne jest dbanie o środowisko, które nas otacza – Weronika Rychlicka, Stowarzyszenie Czysta Polska.

Każdy kto wziął udział jako wolontariusz na plażach, gdzie była przeprowadzona akcja otrzymał worki i rękawice do sprzątania oraz koszulkę projektu. Akcjom towarzyszyły liczne konkursy ekologiczne i animacje takie jak zabawa w Eko ? memory, warsztaty robienia koszyków z papierowych rurek, a także specjalnie przygotowany domek solarny. Wydarzenia były także wsparte udziałem gwiazd X Factor: zespołu Hatbreakers, Filipa Mettlera, Wojciecha Ezzata oraz Mai Hyży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię