Jak wynika z badań TNS Polska, co trzeci Polak wskazuje szkołę jako główne źródło kształtowania postaw ekologicznych. A 28 proc. respondentów uznaje, że za świadomość proekologiczną odpowiada rodzina. Dotychczas przyjmowano, że to dorośli powinni uczyć dzieci. A gdyby tak role odwrócić?

Z takich założeń wyszła fundacja Pro Terra oraz Eduintegrator.pl – organizatorzy projektu „Przyroda liczy na ciebie”. – Szkoła wdrażając w program zajęć odpowiedne projekty – może kształtować wśród swoich podopiecznych zachowania ekologiczne. Zachęceni i zmotywowani do działania uczniowie, przeniosą swoją wiedzę na grunt rodzinny i spróbują przekonać rodziców do zmiany sposobu gospodarowania zasobami naturalnymi – mówi Agnieszka Wujek z Eduintegrator.pl.

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu. Jej wartość dostrzega wielkopolska młodzież, która zachowania proekologiczne stara się przenieś na grunt rodzinny. Taka inicjatywa wiąże się nie tylko z troską o środowisko, ale również generuje oszczędności w gospodarstwie domowym.

Aby zacząć myśleć i działać ekologicznie, wcale nie trzeba zmieniać całego swojego trybu życia. Młodzież gimnazjalna stara się przekonać dorosłych, że tak naprawdę potrzeba niewiele. Wystarczy – zamiast codziennej kąpieli w wannie – brać prysznic, włączyć tryb eko – ustawiając pranie, używać zmywarki do mycia naczyń – zamiast czyścić je pod bieżącym strumieniem. Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, wystarczy zmienić żarówki na energooszczędne oraz gasić światło, kiedy nie jest ono potrzebne. Młodzież uczy się również, by urządzeń elektronicznych nie zostawiać przy włączonej funkcji stand by, ponieważ wówczas przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Chcąc szukać oszczędności, należy po prostu zwrócić uwagę na to, w jaki sposób żyjemy. Być może dojeżdżamy codziennie do pracy samochodem, mając nieopodal przystanek tramwajowy albo nie segregujemy śmieci, a zakupy pakujemy w jednorazowe reklamówki. – W bardzo wielu przypadkach zachowanie nieekologiczne wynika z nieświadomości i niewiedzy i tu zaczyna się rola młodzieży
– mówi Joanna Ciechanowska–Barnuś z fundacji Pro Terra. – Po pierwsze nauczona prawidłowych zachowań będzie je wcielać w dorosłym życiu, po drugie zdobytą wiedzą podzieli się ze swoimi rodzicami, którzy rzadko mają czas na edukację i nie uświadamiają sobie potrzeby zmiany sposobu myślenia. Program „Przyroda liczy na ciebie” uczy dzieci nie tylko postawy ekologicznej, ale również oszczędzania i racjonalnego zarządzania budżetem – dodaje J. Ciechanowska-Barnuś.

Z wyliczeń naukowców Instytutu Techniki Lądowej w Bonn wynika, że roczny koszt zmywania naczyń w zmywarce kategorii A+++ wynosi ok. 117 zł. Natomiast sam koszt zużycia wody z sieci miejskiej do zmywania ręcznego generuje wydatek w wysokości 280 zł, a kiedy wodę ogrzewamy elektrycznie lub gazowo koszt takiego zmywania wzrasta jeszcze bardziej.

Możliwość oszczędzania daje również wdrożona od 1 lipca tzw. ustawa śmieciowa. Na terenie Poznania i gmin powiatu poznańskiego wywóz odpadów segregowanych kosztuje 12, a nieselektywnych 20 zł. Jak łatwo obliczyć – wybierając segregację – czteroosobowa rodzina jest w stanie rocznie zaoszczędzić 384 zł, czyli mniej więcej tyle, ile kosztują dobrej jakości buty sportowe lub odtwarzacz mp3.

Celem głównym projektu jest: Popularyzacja wśród młodzieży gimnazjalnej woj. wielkopolskiego i ich rodzin idei oszczędzania dóbr naturalnych poprzez utworzenie strony internetowej poświęconej gospodarowaniu zasobami naturalnymi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię