Ponad 200 osób wzięło udział w warsztatach edukacyjnych i zajęciach artystycznych Klubu Gaja, które w centrum Katowic ? na plaży – zainaugurowały program Zaadoptuj rzekę 2012. W pierwszy dzień wakacji, dorośli i młodzi mieszkańcy Katowic przekonali się, że czyste rzeki i doliny rzeczne to wspólne dla nas wszystkich źródło wody i… radości.

Celem programu Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę jest inicjowanie różnorodnych działań społecznych na rzecz poprawy stanu polskich rzek. Odkrywania ich nieprzeciętnych wartości, które mobilizują do podjęcia społecznego monitoringu czystości oraz jakości brzegów i wód rzeki. Wydarzenia edukacyjne 7.edycji Zaadoptuj rzekę obejmują Katowice, Warszawę i Hel. Rozpoczęliśmy w Katowicach, ponieważ teren województwa śląskiego jest podzielony wododziałem Wisły i Odry – dwóch najważniejszych polskich rzek. Jednocześnie Katowice borykają się z problemem rzeki Rawy, a więc plaża stworzona w centrum miasta nabiera dodatkowego znaczenia – wyjaśniał Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Następne wydarzenia otwarte dla wszystkich:

    Warszawa – 6 lipca godz. 11.00 – na bulwarach Flotylli Wiślanej (na wysokości Pomnika Saperów)

    Hel – 8 lipca godz.11.00 – plaża przed Fokarium Stacji Morskiej

    Hel – 8 lipca godz. 15.00 – Big Jump – plaża przed Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego
 

Program Zaadoptuj rzekę podkreśla fakt, że za trzy lata w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać Ramowa Dyrektywa Wodna – nowe przepisy dotyczące polityki wodnej. Nakłada ona na kraje takie obowiązki jak m.in.: promowanie zrównoważonego korzystania z wód. Doceniamy współpracę z Klubem Gaja w dziedzinie edukacji, ponieważ dotyczy efektów w dalszej perspektywie czasowej – powiedział Waldemar Bojarun, naczelnik wydziału promocji urzędu miasta w Katowicach.

Symbolem warsztatów jest łosoś, król polskich rzek i Morza Bałtyckiego, który potrzebuje jednak czystych i drożnych rzek. Tylko dzięki temu może licznie docierać do morza, gdzie osiąga dojrzałość, i wrócić do rzeki, w której przyszedł na świat, by tu złożyć ikrę na nowy narybek. To bardzo ważne, że dla dobra polskich rzek współpracę podjęły wspólnie polski bank i polska organizacja pozarządowa – zwraca uwagę Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, który jest partnerem strategicznym 7.Edycji Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Warsztaty obejmują 5 stanowisk, m.in. pokaz form gromadzenia się wody na Ziemi i problemu niewielkich zasobów wody pitnej oraz koło fortuny, czyli losowo wybierane pytania nt. różnych aspektów ochrony rzek i Morza Bałtyckiego oraz proekologicznych zachowań związanych z oszczędzaniem wody.

W Katowicach pokazy, gry i zagadki zakończył happening „Rzeka idealna” nawiązujący do rzek, w których płynie czysta woda, a one same nie są przekształcane tak, iż zostaje zachwiana ich równowaga ekologiczna. Ulicą Mariacką „popłynęła” długa szarfa niebieskiego materiału, zapełniona wizerunkami łososia malowanymi przez dzieci. Wszyscy, którzy wzięli udział w katowickich warsztatach, wychodzili z plaży na Mariackiej z nagrodami i upominkami w postaci własnoręcznie ozdobionych bawełnianych toreb, foremek do zabawy w piasku w kształcie łososia (powstały specjalnie na zamówienie) i książeczek z opowieścią o Łososiu Wędrowcu.

W Katowicach partnerem działań w ramach programu Zaadoptuj rzekę jest Urząd Miasta Katowice, Instytucja Kultury „Katowice-Miasto Ogrodów”. W Warszawie – Urząd m.st. Warszawy. W Helu – Urząd Miasta Hel i Uniwersytet Gdański Stacja Morska w Helu.

Zdjęcia: Klub Gaja/Tomek Pikuła

Zaadoptuj rzekę

Zaadoptuj rzekę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię