Adresowana do dzieci książeczka ?Mam przyjaciela śmieciarza? (Media Rodzina) autorstwa Susanne Schűrmann to bogato ilustrowana historia Mikołaja, sympatycznego pracownika służb oczyszczania miasta. Książeczka jest nasycona informacjami, które pozwolą dziecku zrozumieć celowość segregacji odpadów i to, co się później z nimi dzieje.

O Mikołaju opowiada jego mały przyjaciel – dziecko. Młodziutki narrator, na podstawie rozmów z Mikołajem, przekazuje czytelnikom to, czego dowiedział się o segregacji odpadów, o ich ponownym wykorzystaniu, o tym, co to jest kompost i o wielu innych komunalnych ciekawostkach. Dzieci mogą też poznać całą flotę komunalnych pojazdów: od zamiatarek, przez wozy asenizacyjne, po śmieciarki.

Z każdą stroną pojawia się  nowy element, coś zaskakującego. Oprócz objaśniania procesów zachodzących w otaczającym świecie, bajka kreuje postawę proekologiczną u najmłodszych. Bohater namawia do ograniczania foliówek i segregacji odpadów, gdyż – tłumaczy – "śmieci są bardzo przydatnym surowcem". 

Na końcu książeczki znajdują się łamigłówki i zagadki na spostrzegawczość u najmłodszych. Książeczkę bogato i dowcipnie zilustrował Ralf Butschkow. Pozycja jest adresowana do dzieci od lat trzech.

Susnne Schűrmann,  „Mam przyjaciela śmieciarza”, tłum. Bolesław Ludwiczak, Media Rodzina, Poznań 2008. (Seria: "Mądra Mysz")

Źródło: www.mediarodzina.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię