W ramach projektu „Rzeki dla życia” WWF działa na rzecz powrotu łososia w dorzeczu Wisły. Druga edycja programu edukacyjnego ?Łosoś reaktywacja? jest jednym z elementów tych działań.

Dzięki programowi uczniowie gimnazjum zdobędą wiedzę o łososiu, a także innych gatunkach ryb wędrownych w Polsce. Uczestnicy programu dowiedzą się, jak i dlaczego należy chronić rzeki, w których ryby te występują oraz podejmą działania na rzecz poprawy stanu środowiska, w którym żyje łosoś.

Zanieczyszczenia, regulacje oraz przegradzanie rzek doprowadziły do tego, że liczba ryb wędrownych, w tym łososi, dramatycznie zmalała. Dlatego WWF stara się chronić łososia, m.in. odtwarzając jego tarliska w dorzeczu górnej Wisły. Realizacja programu zaplanowana jest na rok szkolny 2008/2009. Program skierowany jest do uczniów gimnazjów. Koordynatorami programu w szkołach będą nauczyciele biologii i geografii.

Program składa się z dwóch modułów. Podczas realizacji modułu pierwszego "Cała prawda o łososiu" uczniowie zdobywają niezbędną wiedzę o rybach wędrownych i ekosystemach rzecznych. Przyswojone informacje będą fundamentem w realizacji modułu drugiego "Wisła – akcja, łosoś – reakcja", podczas którego uczniowie wraz z nauczycielami podejmą działania na rzecz poprawy stanu środowiska życia łososia, czyli Wisły i jej dorzecza.

Program edukacyjny "Łosoś reaktywacja" posiada atrakcyjny pakiet materiałów edukacyjnych, które w naturalny sposób ułatwiają pracę nauczycielom, a także poprzez niestandardowe metody nauki (np. gry: karciana i komputerowa) uprzyjemnią przyswajanie wiedzy uczniom.

W programie może wziąć udział każde gimnazjum, które zgłosi swój udział, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Limit czasowy na zarejestrowanie się do programu nie został określony. Jednak ze względu na skuteczną realizację Programu, rejestracja nie powinna nastąpić później niż do końca lutego.

Źródło: www.wwf.pl/losos_reaktywacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię