Wydawnictwo Pergamena, w ramach realizacji Społecznego Programu Promocji i Rozwoju Obszarów Wiejskich „Wsie polskie ? przyszłość z tradycją”, ogłosiło Ogólnopolski Interdyscyplinarny Konkurs Krajoznawczy „Mała ojczyzna”. Konkurs kierowany jest do uczniów wiejskich szkół gimnazjalnych.

Cele konkursu:
· pogłębianie wiedzy o historii, tradycji i współczesności wsi oraz regionów, z których pochodzą uczniowie;
· budowanie przywiązania i szacunku do własnego regionu, do jego tradycji, kultury, dorobku i ludzi, którzy go zamieszkują,
· inicjowanie aktywności społecznej młodzieży poprzez angażowanie jej w realizację zadań służących wspólnemu dobru oraz uczenie odpowiedzialności za własną społeczność i środowisko;
· promocja wsi polskich, spichlerza polskiego dziedzictwa kulturowego, jako dobra narodowego o olbrzymim potencjale gospodarczym, przyrodniczym i turystycznym,
· formowanie postaw tolerancji i szacunku dla innych narodów, religii i kultur tworzących wspólne dziedzictwo kulturowe,
· kształtowanie świadomego, nowoczesnego patriotyzmu jako drogi zaczynającej się od patriotyzmu lokalnego i miłości do „małej ojczyzny”.

Tematyka konkursowa wpisuje się w program nauczania szkół gimnazjalnych, dzięki czemu konkurs może być realizowany metodą projektu w ramach zajęć przedmiotowych z historii, języka polskiego, geografii, biologii, wiedzy o społeczeństwie czy informatyki.

Pierwszy etap konkursu odbywa się na poziomie szkoły. Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy uczniowie szkoły, a szczególnie młodzież mieszkająca na wsi. Uczniów chętnych do udziału w konkursie nauczyciel prowadzący grupuje według wsi, z których pochodzą. Młodzież zbiera materiały opisowe zgodnie z formularzem wpisowym. Wszystkie wsie zostają zarejestrowane, a ich strony uzupełnione. Strony internetowe wszystkich wsi znajdujących się w obwodzie gimnazjum prowadzone będą w serwisie wsiepolskie.pl. I etap konkursu kończy się z dniem 30 września 2010 roku. Spośród założonych stron szkoła wybiera najlepszą, która będzie ją reprezentowała w kolejnym etapie.

Wszystkie szkoły, które wypełnią konkursowy formularz rejestracyjny do 30 kwietnia, biorą udział w losowaniu dodatkowych atrakcyjnych nagród rzeczowych w postaci pakietów wydawnictw edukacyjnych.

Konkurs trwa do 15 grudnia 2010 roku. Dla zwycięzców II i III etapu, przewidziane są cenne nagrody rzeczowe. Spośród wszystkich szkół uczestniczących w konkursie jury wybierze dodatkowo trzy szkoły które zarejestrowały najwięcej stron internetowych wsi i najlepiej je opisały. Szkoły te otrzymają nagrody specjalne.

Źródło: www.wsiepolskie.pl/konkurs
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię