Jesienne rykowisko jest czasem wzmożonych polowań na jelenie. Brak wykonywania ocen oddziaływania polowań na środowisko powoduje, iż całkowicie nieznany jest ich wpływ na przyrodę. Jedyną możliwością analizy o wpływie prowadzonej gospodarki łowieckiej na cenne i chronione gatunki i siedliska jest procedura oceny oddziaływania na środowisko.

Za koniecznością jej przeprowadzenia dla gospodarki łowieckiej przemawia prawo krajowe i europejskie oraz stanowisko polskich organów ochrony środowiska, także ministerstwa środowiska.

Po raz kolejny miłośnicy Puszczy Białowieskiej podjęli działania w ramach kampanii „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych”. Codziennie są w terenie, podziwiają rykowisko – widowiskowy spektakl natury oraz podkreślają potrzebę prowadzenia merytorycznej dyskusji o wpływie polowań na przyrodę. Do Puszczy Białowieskiej przyjechali miłośnicy przyrody z całej Polski. Chcą pokazać niesamowitą atrakcyjność terenu Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej – zamiast sprzętu myśliwskiego, są uzbrojeni w aparaty fotograficzne, lornetki i przewodniki do identyfikacji zwierząt i ich tropów.

Organizatorzy akcji chcą, by rykowisko było kojarzone jako wyjątkowej urody atrakcja przyrodniczo-turystyczna, w której udział może wziąć każdy, a przestało być kojarzone jedynie jako ukoronowanie sezonu myśliwskiego. Lasy są dla wszystkich obywateli, a ochrona przyrody jest wartością nadrzędną nad interesami środowisk myśliwskich. Z możliwością obserwacji rykowiska wiążą się istotne korzyści społeczne, w tym szansa dla lokalnych mieszkańców na goszczenie turystów z terenu całej Polski i Europy.

Czytaj więcej
Zobacz zdjęcia z poprzednich edycji kampanii
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię