Do 22 września trwa kampania promująca zrównoważony rozwój pod hasłem ?Czyste powietrze ? czas na Twój ruch!?. Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy na temat wpływu transportu na lokalną jakość powietrza oraz zachęcenie obywateli do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia poprzez zmianę sposobu przemieszczania się.

Poprawa jakości powietrza dzięki alternatywnym środkom transportu miejskiego wspieranym w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności  Ponad 2000 europejskich miast i miasteczek zgłosiło swój udział w dwunastej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności.

W tym roku koncentrujemy się na wpływie, jaki na nasze powietrze i zdrowie mają podejmowane przez nas codziennie decyzje. Miasta mają do odegrania znaczącą rolę, jeżeli chodzi o zwiększenie dostępnych możliwości transportu. Podnosząc poziom wiedzy i oferując alternatywne rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska, miasta mogą stać się bardziej atrakcyjnymi miejscami do mieszkania. Jeśli chodzi o czyste powietrze, naszedł czas na ruch obywateli! – powiedział Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska.

Wszyscy odgrywamy ważną rolę w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Zmiana nawyków, na przykład dojazd do pracy rowerem lub transportem publicznym zamiast samochodem, może poprawić jakość naszego życia. Tegoroczny tydzień mobilności odbywa się w czasie, gdy unijni decydenci dokonują przeglądu polityki w zakresie jakości powietrza w celu przedstawienia zmienionej strategii pod koniec bieżącego roku. Niska jakość powietrza w dalszym ciągu ma duży wpływ na zdrowie europejskich obywateli i powoduje choroby układu oddechowego, problemy z sercem, przedwczesne zgony i krótszą średnią długość życia. Zanieczyszczenie powietrza ma również wpływ na środowisko i odpowiada za zakwaszenie, utratę różnorodności biologicznej, zubożenie warstwy ozonowej i zmianę klimatu.

Ruch miejski jest coraz większym źródłem zanieczyszczenia powietrza — zwłaszcza jeśli chodzi o pył zawieszony i dwutlenek azotu. Władze lokalne są na ogół odpowiedzialne za rozwój strategii transportu miejskiego, które odpowiadają potrzebom związanym z mobilnością, zapewniają ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza oraz czynią miasta lepszymi miejscami do życia.

Za pomocą sloganu „Czyste powietrze – czas na Twój ruch!” działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności przypominają, że każdy powinien odegrać swoją rolę, i że nawet niewielkie zmiany, takie jak zapewnienie mieszkańcom więcej możliwości korzystania z transportu publicznego, wspólnych dojazdów, korzystania z roweru zamiast samochodu, lub po prostu chodzenia pieszo, mogą poprawić jakość życia w europejskich miastach i miasteczkach.

Europejski Tydzień Mobilności jest coroczną kampanią na rzecz zrównoważonej mobilności w miastach, organizowaną przy wsparciu Komisji Europejskiej. Kampania, która trwa od 16 do 22 września każdego roku ma zachęcić europejskie władze lokalne do wprowadzania i promowania zrównoważonych środków transportu, oraz ma przekonać mieszkańców do wypróbowania innych środków transportu niż własny samochód.

Europejskie władze lokalne zostały poproszone o podpisanie Karty Europejskiego Tygodnia Mobilności i opublikowanie swoich programów na stronie www.mobilityweek.eu. Miasta i miasteczka, które zaplanowały obchody na cały tydzień od 16 do 22 września i które wprowadziły stałe środki oraz „Dzień bez samochodu”, mogą się również ubiegać o nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności. Poprzedni laureaci nagrody to m.in. Zagrzeb (Chorwacja), Bolonia (Włochy), Gävle (Szwecja) i Budapeszt (Węgry).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię