Koncepcja 50/50 zakłada aktywne zaangażowanie użytkowników budynków w proces zarządzania w nich energią oraz nauczenie ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania, a także podział uzyskanych przez nich oszczędności finansowych pomiędzy nich a podmiot finansujący rachunki za energię.

Spektakularny sukces realizacji tej metodologii w ramach projektów EURONET 50/50 i EURONET 50/50 MAX (w latach 2009-2016) potwierdziło utworzenie ogólnoeuropejskiej, wciąż rozrastającej się sieci centrów edukacyjnych, zrzeszającej obecnie ponad 550 szkół i 50 innych budynków użyteczności publicznej, w tym ponad 150 szkół z Polski. 36 z nich z woj. pomorskiego – z Gdyni, Kobylnicy, Krokowej, Malborka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu i Ustki, w czerwcu 2016 r. przystąpiło wspólnie do realizacji kampanii pn. ?Każdy WAT na wagę złota ? czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole?. Celem kampanii jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promocja racjonalnego wykorzystania energii poprzez wdrożenie w pomorskich szkołach innowacyjnej metodologii 50/50.

Okazją do wymiany doświadczeń i spotkania z rówieśnikami zaangażowanymi w podobne działania we własnych szkołach był Pomorski Dzień 50/50, zorganizowany 11 maja 2017 r. przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cités?, Urząd Miejski w Słupsku oraz Szkołę Podstawową nr 6 ze Słupska, która była gospodarzem imprezy. To radosne święto wszystkich dbających o efektywne gospodarowanie energią w szkołach zgromadziło aż 22 zespoły ds. energii ? w sumie ponad 150 uczniów i 30 nauczycieli. Gośćmi honorowymi byli: wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przedstawicielka Wydziału Edukacji UM Słupska Bogna Winiarczyk oraz Agnieszka Hylla-Wawryniuk przedstawicielka WFOŚiGW w Gdańsku, współfinansującego realizację kampanii.

Na początku członkowie 5 zespołów ds. energii (ze SP 6 i 8 w Słupsku, SP w Kończewie, SP w Wierzchucinie i SP 29 w Gdyni) zaprezentowali swoje pomysły na oszczędzanie energii przekonując widzów, że proenergetyczne i prośrodowiskowe nawyki mają ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszej przyszłości. Pokazy artystyczne były bardzo różnorodne ? od krótkich inscenizacji poprzez wierszyki, piosenki, prezentację multimedialną do humorystycznego filmu ?Major Planeta? o superbohaterze promującym proekologiczne zachowania, przygotowanego przez uczniów Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku.

Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej, podczas której odwiedzali 7  stanowisk, gdzie musieli wykonać rozmaite zadania. Za poprawną ich realizację zespoły ds. energii otrzymywały kolorowe literki, z których na koniec należało ułożyć słowo ENERGIA, a następnie wraz z nim zapozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Wśród zadań znalazły się: quizy związane z odnawialnymi źródłami energii i budownictwem pasywnym przygotowane przez Smart_Lab oraz zagadki dotyczące oszczędzania energii w domu i energooszczędnego oświetlenia zadawane w Zielonym Punkcie, rozwiązywanie krzyżówek i tworzenie energetycznego sloganu, zadania dla rowerzystów: rozświetlenie żarówek, uruchomienie wiatraczka czy radia dzięki sile własnych nóg oraz podchwytliwe pytania do siedmiu 20-sekundowych filmików ?Energosztuczki? przygotowanych przez UM Warszawy. Ponadto uczniowie głosowali na najlepszy spośród  ponad 60 plakatów promujących oszczędzanie energii i wody, przywiezionych przez uczestników. Wybór okazał się nie lada wyzwaniem ? prace były starannie wykonane, bardzo pomysłowe i na rozmaite sposoby przekazujące przesłanie kampanii. Oprócz wykonanych różnymi technikami  plakatów na wystawie pojawiły się także makiety.

Chcąc nagrodzić uczniów z zespołów ds. energii, którzy podczas realizacji projektu ciężko pracują, aby osiągnąć oszczędności oraz wypracować dobre proenergetyczne nawyki w swoich szkołach, organizatorzy przygotowali dla wszystkich drobne upominki, wśród nich odblaskowe bransoletki z hasłem: ENERGICZNIE DLA KLIMATU, które zostały przygotowane w 5 kolorach. Natomiast autorzy najlepszych prac plastycznych oraz członkowie zespołów, które przygotowały pokazy artystyczne, otrzymali specjalne nagrody ufundowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.

Pomorski Dzień 50/50 w Słupsku był doskonałą okazją do poznania zespołów ds. energii z innych szkół, zaprezentowania własnych prac na wystawie plakatów, zdrowej rywalizacji, zdobycia nowych informacji, a przede wszystkim do wspólnej dobrej zabawy. Młodzież wykazała się nie tylko wiedzą i talentem plastycznym, ale także chęcią do działania, pozytywną energią, kreatywnością i otwartością na wiedzę potwierdzając, że zespoły ds. energii ze pomorskich szkół potrafią ENERGICZNIE działać dla KLIMATU!

Kampania ?Każdy WAT na wagę złota ? czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole? jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a koordynuje ją Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cit?s? (www.pnec.org.pl).

Bez tytułu

Iwona Korohoda

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cit?s?

fot. Anna Jaskuła, Jacek Borucki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię