Konferencją na temat recyklingu szkła zainaugurowano kolejną edycję projektu edukacyjnego pn. Kaliska Przygoda z Odpadami. Projekt już po raz trzynasty realizuje Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Związek Komunalny Gmin ??Czyste Miasto, Czysta Gmina?. 

Spotkanie odbyło się 29 listopada 2016 roku w siedzibie ODN. Rozpoczęła je prelekcja Marty Siatki, koordynator Konkursu o Puchar Recyklingu z firmy ABRYS, która opowiedziała o cyklu życia szkła opakowaniowego, problemach związanych z recyklingiem szkła oraz zaprezentowała różnorodne przykłady działań edukacyjnych dotyczących tego surowca. – Proces recyklingu szkła jest idealny, gdyż można je przetwarzać wielokrotnie, bez utraty jego właściwości i jakości. Niezmiernie ważna jest selektywna zbiórka tego surowca i edukacja w tym zakresie, ponieważ już na etapie segregacji popełnianych jest wiele błędów. Prowadzi to do zakłócenia procesu recyklingu ze względu na zanieczyszczenia tych surowców. Dużym problemem jest niska świadomość społeczna dotycząca tego, jaki rodzaj szkła można przekazać do recyklingu. Często do pojemników na szkło wrzucane są np. lustra, szyby samochodowe oraz ceramika, czyli to, co nie powinno się w nim znaleźć- wskazała Marta Siatka.

Po konferencji odbyły się warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów pn. ?Zamień stare słoiki na świeczniki?, podczas których można było odkryć zalety starych słoików, zamieniając je piękne i barwne świeczniki. Warsztaty prowadził Dział Edukacji Ekologicznej Abrys.

GALERIA

Fot. M. Masłowska/Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię