Jest to największe święto Unii Europejskiej propagujące ekologiczne i ekonomiczne znaczenie mórz i oceanów dla wszystkich krajów członkowskich. W tym roku organizatorem obchodów jest Polska.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza, 20 maja w Gdańsku, polscy członkowie koalicji OCEAN2012 organizują happening „Historia złotej rybki”. To uliczne przedstawienie w bajkowej konwencji, w przystępny i interesujący sposób ukazuje daleką od bajki rzeczywistość, w jakiej znajdują się zagrożone gatunki ryb oraz człowiek. “Historia złotej rybki” cieszyła się i nadal cieszy się ogromną popularnością i przyciąga uwagę lokalnych społeczności, turystów i mediów.

W piątek pomiędzy 8:00 a 14:00 przed gmachem Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina przy ul. Ołowianka 1, członkowie OCEAN2012 rozdawać będą materiały informacyjne nt. problemu przełowienia ryb w Europie. Dwa razy, o 9:30 i 12:30 Klub Gaja zaprezentuje swój uliczny performance – „Historię złotej rybki”. Happening „Historia Złotej Rybki” jako impreza towarzysząca jest częścią oficjalnego programu obchodów Europejskiego Dnia Morza.

Oficjalna część obchodów dotyczyć będzie wielu rodzajów działalności, które są związane lub oparte o morze, czyli takie obszary aktywności, jak porty morskie i żegluga morska, rybołówstwo i przetwórstwo rybne, przemysł stoczniowy, administracja morska, badania i szkolnictwo morskie. Dodatkowo w ramach gospodarki morskiej analizuje się zagadnienia z zakresu turystyki, energetyki lub ochrony środowiska morskiego.

Na mieszkańców Trójmiasta czeka mnóstwo atrakcji, są to m.in. Europejski Festyn Morski, pokazy rzemiosła szkutniczego, szycie żagli czy też wystawa małych łodzi drewnianych różnego typu. Gościem specjalnym będzie ambasador ds. morskich Miasta Gdańska, żeglarz Mateusz Kusznierewicz. Na odwiedzających czeka również miasteczko wodniackie i dzień otwarty Centralnego Muzeum Morskiego. Natomiast Klub Gaja zaprasza przed Filharmonię Bałtycką na opowieść o rybaku, który był szczęśliwy dopóki były ryby.

Dziesięciolecia intensywnego rybołówstwa w wodach Europy i zjawisko przełowienia doprowadziły do dramatycznego spadku, niegdyś obfitych populacji ryb. Obecnie ocenia się, że 72 procent wszystkich oszacowanych zasobów ryb jest nadmiernie eksploatowanych, z czego ponad 20 procent przekroczyło bezpieczny poziom biologiczny.

Aktualnie obowiązująca Wspólna Polityka Rybołówstwa Unii Europejskiej zawiodła w zakresie przeciwdziałania nadmiernym połowom. Ponad 25 lat krótkoterminowych interesów gospodarczych i politycznych wprowadziło europejskie rybołówstwo w głęboki kryzys. Poławia się coraz mniej, coraz mniejszych ryb, a ich odnalezienie wymaga większego wysiłku, co często prowadzi do łowienia innych, czasami bardziej wrażliwych gatunków!

2012 – Szansa na zmianę. Nadchodząca wielkimi krokami a zaplanowana na 2012 rok reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) daje możliwość przywrócenia równowagi ekonomicznej, społecznej i biologicznej rybołówstwa. Konieczne jest ostateczne zakończenie nadmiernych połowów i szkodliwych praktyk połowowych w celu zapewnienia uczciwego i sprawiedliwego wykorzystywania zasobów przez przyszłe pokolenia..

Do realizacji powyższych celów niezbędna jest gruntowna reforma WPRyb i jej wdrożenie.

W czerwcu (4 do 12) obchodzimy Europejski Tydzień Ryb. W związku z tym OCEAN2012 organizuje wystawę zdjęć zatytułowaną “Powrót do przyszłości”, która odbędzie się w Warszawie, w podcieniach gmachu Ratusza Miejskiego dostępną dla odwiedzających pomiędzy 6 a 20 czerwca 2011 r. Wystawa skupia się na porównaniu sytuacji z przeszłości i teraźniejszości, bazując na aktualnych i historycznych fotografiach ukazuje kryzys obecnej sytuacji europejskiego rybołówstwa i wyraźną potrzebę dokonania zmian we Wspólnej Polityce Rybackiej.

Źródło: Klub Gaja, Fundacja Nasza Ziemia

 

Już jutro Klub Gaja zaprezentuje spektakl Historia złotej rybki. / Fot. Klub Gaja

Aktualnie obowiązująca Wspólna Polityka Rybołówstwa Unii Europejskiej zawiodła w zakresie przeciwdziałania nadmiernym połowom. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię