Dzięki wyrazistej grafice i dynamicznej ekspozycji (m. in. cykający i skaczący solarny konik polny, wiatrak solarny, helikopter solarny, samochodzik solarny, itp.) Jeżowóz przyciągnął nie mniej dzieci, rodzin i turystów niż Ekomobile niemieckie czy szwajcarskie. Szacuje się, że podczas 5 godzin ekspozycji przez stoisko przeszło ok. 5 tys. mieszkańców Stuttgardu.

Jako jedyny Ekomobil z Europy Środkowo-Wschodniej, Ekomobil Jeżowóz z Białegostoku zaprezentował się w niemieckim Stuttgardzie 

 Europejskie zjazdy ekomobili są organizowane przez Wolne Stowarzyszenie Ekomobilistów z Niemiec. Ściągają corocznie organizacje i instytucje posiadające Ekomobile – pojazdy przystosowane do prowadzenia zajęć ekologicznych w terenie. Celem jest wymiana doświadczeń oraz pogłębianie wiedzy w wybranym obszarze składowym edukacji ekologicznej.
 
Polski Ekomobil Jeżowóz jest prowadzony od października 2009 roku przez Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro-Group z Białegostoku. Od 2009 roku przeszkolił około 20.000  uczniów, oferując im praktyczne warsztaty z wykorzystaniem mikroskopów, lornetek, lupek, zestawów do badania wody, wiatromierza, termometru do badania wody i powietrza itp. Od 2012 roku, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Jeżowóz dotrze do uczniów także ze Śląska, Wielkopolski, Mazowsza, Podkarpacia, Łodzi, Dolnego Śląska oraz woj. kujawsko-pomorskiego. 
 
W porównaniu ze stacjonarną edukacją ekologiczną, edukacja mobilna posiada szereg przewag: samodzielnie dociera w każde miejsce, jest bardziej elastyczna, oferuje zajęcia praktyczne. Dobrej klasy pomoce dydaktyczne zapewniają wysoką jakość techniczną zajęć, eksponaty badawcze są pobierane przez uczniów wprost z natury, zaś widowiskowość zajęć ściąga media.
 
Więcej informacji: www.ekomobil.pl, www.m.ekomobil.pl, www.agum.de
 
 

Fot. Piotr Znaniecki, Barbara Kuprel-Poźniak

Fot. Piotr Znaniecki, Barbara Kuprel-Poźniak

Fot. Piotr Znaniecki, Barbara Kuprel-Poźniak

Fot. Piotr Znaniecki, Barbara Kuprel-Poźniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię