W miniony weekend odbyły się cztery ekologiczne i kulinarne imprezy w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego – Dni Winobrania i Bociana na Dolnym Śląsku, Święto Warzyw i Święto Jarzębiny w Małopolsce oraz Leśny Rajd Rowerowy na Pomorzu Środkowym i Wschodnim.

Pierwsze ogólnopolskie Dni Partnerstwa Lokalnego 2008 ph. "Dziedzictwo na Zielonych Szlakach" potrwają miesiąc: od 5 września do 5 października. W tym czasie odbędzie się 18 regionalnych i lokalnych imprez plenerowych organizowanych przez Grupy Partnerskie należące do Krajowej Sieci, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa.

Dni Winobrania i Bociana na Szlaku Odry Greenways  odbyły się w Wińsku na Dolnym Śląsku. Wzgórza Wińskie zawsze słynęły z dogodnego klimatu dla upraw winorośli. Dni Winobrania i Bociana to próba odtworzenia i propagowania winiarskich tradycji tego regionu. Poza „Biegiem po winne grono", największą atrakcją imprezy był pokaz tradycyjnego procesu produkcji wina. Odbył się też jarmark produktów lokalnych, rzemiosła, rękodzieła, ale przede wszystkim kulinariów przygotowywanych przez okoliczne Koła Gospodyń Wiejskich.

W małopolskim Pobiedniku Wielkim niedziela upłynęła pod znakiem Małopolskiego Święta Warzyw. Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce słynie z najlepszych warzyw, gdyż hodowcy mają do dyspozycji urodzajne gleby i nowoczesne środki produkcji. Przez cały dzień Koła Gospodyń Wiejskich częstowały gości swoimi przysmakami, a firmy z branży warzywniczo – ogrodniczej pokazały swoje produkty. Ponadto odbył się pokaz samochodów retro, pokaz lotniczy i koncert zespołu Boys.

Podczas Święta Jarzębiny, organizowanego również w Małopolsce, odbył się kiermasz pamiątek wykonanych przez miejscowych rzemieślników i twórców ludowych. Można było kupić soki, świeże owoce, dżemy, powidła z jarzębiny, wypieki oraz wiejskie specjały. Podczas imprezy zaprezentowano ginące zawody: kowal, stolarz, garncarz.

Czwartą imprezą Dni Partnerstwa podczas tego weekendu był VI Leśny Rajd Rowerowy Szlakiem Greenway Naszyjnik Północy. Wyruszono z pięciu nadleśnictw: Lipka, Złotów, Okonek, Jastrowie, Zdrojowa Góra, aby spotkać się na mecie w Krępsku. W rajdzie uczestniczyło kilkuset rowerzystów. Szlak rowerowy „Naszyjnik Północy" ma długość 870 km i obejmuje swoim zasięgiem cztery województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i pomorskie. 

Źródło:www.dnipartnerstwa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię