Górska Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska.

Właśnie zakończył się kolejny etap Górskiej Odysei. Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik 16-18 lipca pokonał 220 kilometrów ze Skoczowa do Barda, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami.

W piątek pokonał 160 km na rowerze (z rynku w Skoczowie przez Bramę Morawską i Śląsk Opolski do Nysy), w sobotę spłynął kajakiem 30 km pod prąd Nysą Kłodzką przez Jez. Nyskie, Jez. Otmuchowskie i Zalew Paczkowski, a w niedzielę wraz ze swoim psem Rexem przeszedł 30 km przez Góry Złote do Barda. W ramach siódmego już etapu Górskiej Odysei odbyła się także akcja sprzątania brzegów Nysy Kłodzkiej oraz szlaków Gór Bardzkich i Złotych.

W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii (w lipcu prezentowana m.in w Ząbkowicach Śląskich), a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

Linki do filmów dokumentujących przebieg kampanii:

https://youtu.be/1HNVznumvAY
https://www.facebook.com/GorskaOdyseja/videos/1212666102489819

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię