Najnowszy interaktywny serwis map mórz i oceanów koncernu Gogle umożliwi oglądanie obrazów dna morskiego, fauna i flora mórz, zatopionych wraków, archiwalnych zdjęć z podróży morskich.

Projekt Google Ocean to część najnowszej wersji serwisu Google Earth, który dotąd umożliwiał oglądanie satelitarnych zdjęć lądów.

By pokazać, co kryje się pod powierzchnią mórz i oceanów nie wystarczyły zdjęcia satelitarne. Na mapach widać powierzchnię dna morskiego, ustaloną na podstawie pomiarów naukowych. Wystarczy kliknąć w wybrany obiekt, by zobaczyć zdjęcia albo filmy przedstawiające np. rzadkie gatunki zwierząt zamieszkujących morza i oceany itd.

Serwis zawiera też filmy (ze zbiorów m.in. BBC oraz National Geographic) i informacje o innych podmorskich atrakcjach (wraki statków i okrętów). Kilkadziesiąt filmów dokumentuje dokonania francuskiego badacza mórz Jacquesa Cousteau. Na mapach pokazano też trasy rejsów współczesnych podróżników.

Serwis jest adresowany raczej do specjalistów niż zwykłych pasjonatów mórz i oceanów: mapy pokazują m.in. poziom różnych substancji organicznych w wodzie. Możliwe jest porównanie zdjęć sprzed kilku-kilkunastu lat z obecnymi, co pozwala na własne oczy zobaczyć efekty ocieplenia klimatu, takie jak cofanie się lodowców.

Google zapewnia, że projekt, nad którym pracował od 2007 roku, jest i będzie darmowy, a jego celem jest popularyzowanie wiedzy o morzach i oceanach.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię