21-23 września w Szklarskiej Porębie odbyła się 7. międzynarodowa konferencja ?Geoekologiczne Problemy Karkonoszy?.

„Geoekologiczne Problemy Karkonoszy" to cykliczna konferencja naukowa organizowana przez Karkonoski Park Narodowy i Krkonošský národní park. Konferencja odbywa się co trzy lata i prezentowane są na niej najnowsze wyniki badań naukowych dotyczących Karkonoszy oraz sąsiednich pasm Sudetów. Jest ona jednocześnie doskonałą platformą wymiany informacji pomiędzy pracownikami naukowymi prowadzącymi badania naukowe po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy oraz dla pracowników obu parków narodowych, zajmujących się zagadnieniami ochrony przyrody.

Cykl konferencji naukowych "Geoekologiczne Problemy Karkonoszy" został zapoczątkowany w 1991 roku przez Karkonoski Park Narodowy, a bodźcem do podjęcia tej inicjatywy było utworzenie w Karkonoszach Bilateralnego Rezerwatu Biosfery UNESCO. Od 1997 roku organizowane są one przemiennie przez czeską i polską stronę. W 2009 roku konferencja wpisała się również w obchody 50-lecia Karkonoskiego Parku Narodowego.

W tegorocznej konferencji Geoekologiczne Problemy Karkonoszy udział wzięło 150 uczestników, z których większość pochodziła z Polski i Czech. Wśród uczestników znaleźli się również obywatele Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Hiszpanii. W trakcie konferencji zaprezentowano 9 referatów plenarnych i 45 referatów w sekcjach tematycznych oraz zaprezentowano 46 posterów. Wszystkie z wystąpień prezentowały wysoki poziom merytoryczny i przyczyniły się do pogłębienia naszej wiedzy o Karkonoszach.

Kolejna konferencja Geoekologiczne Problemy Karkonoszy odbędzie się po czeskiej stronie Karkonoszy wiosną 2013 roku w ramach obchodów jubileuszu 50 lat Krkonošského národního parku.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię