?Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe? to ogólnopolski projekt, którego kolejne edycje realizowane są od 1996 roku zgodnie z latami szkolnymi. W ramach programu placówki edukacyjne na wszystkich szczeblach otrzymują bezpłatne wsparcie od Fundacji RECAL w przygotowaniu i realizacji edukacji recyklingowej na przykładzie odzysku puszek po napojach i aluminium, z którego są wykonane.

Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL w 2008 roku wyprodukowała przedstawienie teatralne ?Ala w Alulandii? dla najmłodszych. Było ono wystawiane przez kilka lat. Teraz przyszedł czas na drugą część przygód Ali i sympatycznej Pusi. Obecnie Ala poszła do szkoły podstawowej i perypetie głównych bohaterów w tej części opisywane są w formie kryminału. Dzieciom ze szkoły ktoś porwał puste puszki, które zbierali aby sfinansować wyjazd na wycieczkę. Przy okazji ich przygód przedstawienie uczy segregowania odpadów i zachęca do tego.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Teatr Lalek ?Zaczarowany Świat? z Torunia. Właśnie na deskach tego teatru w dniu 30 września 2014 roku miała miejsce premiera drugiej części ?Ali w Alulandii?. Kolejne przedstawienia są prezentowane na wyjeździe, ponieważ stanowią one jedną z nagród dla najaktywniejszych uczestników (szkół bądź przedszkoli) XVIII edycji Programu ?Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe?. Jako nagroda przedstawienie będzie pokazane w ponad 26 miejscach w całej Polsce.

Najbliższe cztery przedstawienia będą zagrane:
3 grudnia 2014 przy współpracy z Urzędami Gmin w:
1) godz. 9.00 ? Dom Kultury w Sławoszynie, ul. Floriana Ceynowy 17, Gmina Krokowa,
2) godz. 11.30 ? Urząd Miejski we Władysławowie, ul. Gen. J. Hallera 19.
4 grudnia 2014 przy współpracy ze Słowińskim Parkiem Narodowym w:
1) godz. 9.00 ? Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smołdzinie, ul. Boh. Warszawy 48,
2) godz. 12.00 ? Szkoła Podstawowa w Szczenurzy, Szczenurze 32, 84-360 Łeba.

Podstawę wsparcia stanowią specjalne pakiety edukacyjne, filmy na płytach DVD, plakaty, magnesy, pojemniki oraz worki na alu-puszki. Na podstawie tych materiałów nauczyciele – szkolni koordynatorzy – realizują różne, często innowacyjne, działania edukacyjne ze swoimi uczniami. Działania tego typu mają zasadnicze znaczenie w procesie zmiany postaw społecznych wobec potrzeby segregacji odpadów. Na koniec każdego roku, wraz z lokalnymi partnerami, RECAL nagradza wyróżniające się placówki. Poza Przedstawieniem ?Ala w Alulandii? nagrodami są np.: Zielona Szkoła dla przedstawicieli 15 placówek szkolnych oraz tablety, aparaty cyfrowe, miniwieże, odtwarzacze DVD czy też mp4.

Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach „RECAL? została utworzona w 1995 roku w celu promocji recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce. Aktualnie Fundacja jest wspierana przez producenta puszek do napojów, firmę Ball Packaging Europe Radomsko oraz European Aluminium Association, czyli stowarzyszenie producentów aluminium. Aktualne projekty Fundacji są współfinansowane dodatkowo przez dwie organizacje odzysku: EKO-PUNKT oraz RECAN, a także samorządy terytorialne. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej i aktywnie wspiera odzysk odpadów opakowaniowych na przykładzie puszek napojowych. Ma to na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat selektywnej zbiórki opakowań i zwiększenia efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych poprzez ponowne wprowadzenie do obiegu gospodarczego.

Głównymi programami Fundacji RECAL są:
1. Program ?Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe?, w ramach którego placówki edukacyjne otrzymują wsparcie w prowadzeniu edukacji ekologicznej na temat recyklingu aluminium i puszek po napojach.
2. ?Wakacyjne kampanie edukacji recyklingowej? to projekt realizowany latem, a jego podstawowym elementem są warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
3. Projekt ?Piłki za puszki? promujący zbiórkę alu-puszek na obiektach sportowych z przeznaczeniem tego cennego surowca na zakup sprzętu sportowego w postaci piłek.

Recykling puszek aluminiowych uzasadniony jest z wielu względów – to nie tylko opłacalność ekonomiczna, ale i skuteczna edukacja poprzez bezpośrednie uczestnictwo w ochronie środowiska. W 2013 roku poziom recyklingu alu-puszek w Polsce wyniósł 79%.

Oto podstawowe fakty na temat korzyści płynących z ich recyklingu:

  • Edukacja ekologiczna: puszka, jako opakowanie popularne wśród młodzieży i przede wszystkim łatwe do odzysku, jest świetnym pretekstem do edukacji ekologicznej.
  • Zasoby naturalne: użycie 1 tony aluminium z odzysku pozwala oszczędzić 4 tony boksytów i 700 kg ropy naftowej.
  • Energia: odzyskując aluminium ze złomu oszczędzamy 95% energii potrzebnej
  • na wyprodukowanie aluminium z rudy.
  • Ochrona środowiska: recykling aluminium umożliwia obniżenie zanieczyszczenia powietrza o 95% oraz wody o 97% w porównaniu z produkcją aluminium z rudy. Odzyskując puszki aluminiowe zmniejszamy ilość śmieci w naszym otoczeniu i na wysypiskach.
  • Pieniądze: za kilogram puszek (67 puszek 0,33l lub 53 puszki 0,5l) każdy może uzyskać w skupie około 3-4 zł.
  • Ekonomia: recykling aluminium zwiększa niezależność surowcową kraju, tworzy dodatkowe miejsca pracy w skupie i przetwórstwie, generuje kolejne dochody.
  • Koszty produkcji: produkcja wtórnego aluminium kosztuje o 60% mniej niż produkcja aluminium z boksytów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię