Dyrekcja Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Jarocinie, Centrum UNEP/GRID – Warszawa oraz firma Philips zapraszają na piknik naukowy pod tytułem Energia, energetyka, oświetlenie przyjazne środowisku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę”, polskie szkoły nie spełniają europejskich norm oświetleniowych*. Polskie dzieci uczą się w warunkach, które zagrażają ich zdrowiu oraz wpływają negatywnie na komfort nauki.  Dodatkowo w polskich szkołach w przeważającej większości występują przestarzałe systemy oświetleniowe, które zużywają dużo energii oraz mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku naszych pociech.

Badania pokazują, że prawie 40% przebadanych szkół ma źle oświetlone ławki, z czego 1/2 nie spełnia wymaganego minimum nawet w połowie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi  o oświetlenie tablicy. Żadna ze szkół biorących udział w badaniu nie spełnia kryteriów w tym zakresie. 65% szkół nie spełnia norm nawet w połowie, z czego w 1 na 5 wskaźniki plasują się na poziomie 1/5 normy lub niżej. Przy przepisywaniu tekstu z tablicy, białe kartki zeszytu i ciemna tablica wywołują zmianę adaptacji oczu ucznia. W takiej sytuacji, by uniknąć męczących zmian adaptacyjnych, konieczne jest doświetlenie tablicy.

Polskie szkoły dodatkowo wyposażone są w przestarzałe systemy oświetleniowe. W ponad 90%  z przebadanych szkół zidentyfikowano niewydajne energetycznie i wpływające negatywnie na komfort widzenia systemy oświetleniowe. Przestarzałe oprawy świetlówkowe powodują migotanie i efekty stroboskopowe, co z kolei negatywnie wpływa na koncentrację dzieci i może powodować bóle głowy. Wszelkiego typu zbędne refleksy świetlne i zbyt jaskrawe lampy pogarszają zdolność skupienia  i przetwarzana danych. Przestarzałe systemy oświetleniowe wpływają także niekorzystnie na prawidłowe postrzeganie kolorów przez dzieci.

Polskie szkoły, poprzez korzystanie z przestarzałych systemów oświetleniowych zużywają także bardzo dużo energii. Wiąże się to z wysokimi kosztami dla szkół oraz z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Jak wynika z badań, nowoczesne i energooszczędne oświetlenie posiada mniej niż 1 na 10 szkół.

W polskich szkołach dominują przestarzałe lub źle zaprojektowane instalacje oświetleniowe – mówi Bogdan Ślęk z Philips Lighting Poland. Najlepszym sposobem na poprawę warunków nauki uczniów byłaby więc całkowita modernizacja poprzez wykonanie nowego projektu i wymianę oświetlenia. Nowoczesne technologie oświetleniowe pozwalają znacząco poprawić komfort widzenia uczniów przy równoczesnej kilkudziesięcioprocentowej redukcji zużycia energii elektrycznej.

Badania przeprowadzono w ramach ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę”. Organizatorem konkursu jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID. Szkoły, które zwyciężyły w ogólnopolskim ekologicznym konkursie odbiorą nagrody podczas pikniku naukowego w Jarocinie.  Dodatkowo, uczestnicy pikniku będą mogli porozmawiać z ekspertami, wziąć udział w pokazach edukacyjnych, wystawach, quizach, konkursach oraz grach i zabawach

Program:
 

Rynek w Jarocinie – scena

11.00 – 12.30

Otwarcie pikniku, powitanie uczestników, wystąpienia gości otwarcia pikniku

Krótka prezentacja Konkursu „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę”

Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu i rozdanie nagród

Prezentacja zdobywcy I miejsca w konkursie – występ

Rynek w Jarocinie – Stoiska edukacyjne, pokazy, wystawy, konkursy

12.00 – 14.30

20 minutowe pokazy i udział w konkursach na Stoiskach godz.: 12.00, 13.00, 14.00

Rozmowy z ekspertami o godz.: 12.30, 13.30, 14.30

Konkursy plastyczne dla najmłodszych Stoisko 8 godz. Rozpoczęcia konkursów: 12.30, 13.30, 14.30

Losowanie konkursowe na scenie: 13.30, 14.30

Stoisko 1 Energia

Stoisko 2 OZE – ogniwa fotowoltaiczne

Stoisko 3 OZE – energia wiatru

Stoisko 4 Innowacyjne technologie oświetleniowe

Stoisko 5 School/Vision

Ekspozycja Philips

Stoisko 6 Zmiany klimatyczne

Stoisko 7 OZE – Energia wodna

Wystawa Historia Elektrowni Wodnych

Wystawa Plakatów konkursowych „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę”

Stoisko 8 Namiot Konkursowy dla dzieci 4 – 7 lat

Stoisko 9 Zadania sprawnościowe

Stoisko 10 Prezentacja szkół laureatów I i II nagroda w Konkursie

Stoisko regionalne 11 „Pyra z gzikiem”

Stoisko 2 „Kiełbasa dla wszystkich”

Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego ul. T. Kościuszki

12.00 – 14.00

Pokaz zdrowego oświetlenia School/Vision

Wystawa Historia młynów wodnych

15.00

Poczęstunek dla uczestników konkursu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię