Parczew – najstarsze miasto Lubelszczyzny, to miejsce niezwykłe, posiadające bogatą historię położone w sąsiedztwie urokliwych miejsc. W jego najbliższej okolicy znajdują się m.in. rezerwaty przyrody: Jezioro Obrazowskie, Czarny Las itd., Lasy Parczewskie oferujące kontakt z nieskazitelną przyrodą.
Jednak aby zachować ten zakątek w takim stanie należy o niego dbać i uświadamiać mieszkańców oraz innych odwiedzających to miejsce o zagrożeniach wynikających m.in. z nieprawidłowego składowania odpadów. Dlatego w tym niezwykłym miejscu nie mogło zabraknąć również „Elektro Odpowiedzialnych”.
Przybyliśmy do Parczewa 20 lipca w dniu jego 610-lecia, z bardzo ważną misją edukacyjną, Elektro Eventem. Sprawdzaliśmy czy mieszkańcy tego miejsca są świadomi zagrożenia jakie niesie ze sobą nieprawidłowe składowanie elektroodpadów. Na Quizie ekologicznym uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę z zasad postępowania ze Zużytym Sprzętem Elektrycznym i Elektronicznym. Niezwykłym powodzeniem zarówno wśród dzieci jak i dorosłych cieszył się rzut elektro śmieciem, każdy cierpliwie czekał na swoją kolej.
Dzieci przy Mega Grze edukacyjnej odszyfrowywały skrót ZSEiE oraz odpowiadały na pytania, aby zdobyć jak najwięcej punktów i wygrać jej mniejszą wersję. Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji młodsi uczestnicy Elektro Eventu układali Puzzle, grali w Elektro Literaki, pokazywali swoje talenty w Strefie artystycznej, oddawali elektroodpady grupie Elektro Patrolu. Dużo się działo podczas „Dni Parczewa 2013”, mieliśmy również swoje „5 min.” na scenie gdzie mówiliśmy o projekcie, organizowanych akcjach, konkursach, edukacji.
Organizatorem i realizatorem projektu „ELEKTRO ODPOWIEDZIALNI” jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Elektro odpowiedzialni