Ostatni dzień „majówki” mieszkańcy Pułtuska spędzili, zgłębiając tematykę ochrony środowiska. Ministerstwo Środowiska zorganizowało tam bowiem Piknik Ekologiczny, obfitujący w wiele atrakcji dla całych rodzin. W wydarzeniu uczestniczył także Minister Środowiska – Henryk Kowalczyk. 

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają bardzo pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza. Chodzi zarówno o okazy sadzone w naszych ogrodach, na skwerach czy w parkach, ale także o rośliny doniczkowe uprawiane w naszych domach. Za tzw. domowe oczyszczacze powietrza uznaje się m.in. bluszcz, skrzydłokwiat, paprotkę czy też dracenę. Zarówno wymienione wyżej gatunki, jak i rośliny ogrodowe (np. cyprysy) mieszkańcy Pułtuska mogli otrzymać na stoisku Ministerstwa Środowiska, jeśli tylko wykazali się udziałem w trzech warsztatach ekologicznych. 

Piknikowo-warsztatowo

Warsztaty kreatywne są świetną okazją do kształtowania postaw proekologicznych. By mieszkańcy mogli inaczej spojrzeć na odpady, w ramach pikniku nadawano im nowe życie.  Przykładowo z korków po winie robiono breloki, ze starych skarpetek maskotki, a z bawełnianych koszulek bransoletki. W kreatywne wykorzystanie odpadów zaangażowane były całe rodziny – a frajdę z tego czerpali dorośli i dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także koło fortuny, w którym za poprawne udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie (np. dotyczące segregacji odpadów), rozwiązanie zadania (np. ułożenie puzzli ze wzorem recyklingu) czy też rebusu można było otrzymać komiks „Dymski kontra dymony”, który idealnie wpisywał się w działania popularyzujące walkę o czyste powietrze. Elementem działań edukacyjnych były również warsztaty „Kilowaty zabawy”, którymi z kolei najbardziej zainteresowani byli chłopcy. Na stanowisku można było sprawdzić swoje umiejętności konstrukcyjne i elementarną wiedzę z zakresu fizyki, tworząc różnorodne układy energetyczne, w tym również wykorzystujące odnawialne źródła energii. Warsztaty prowadzili animatorzy  z Działu Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

Zaangażowani w twórczość

Oprócz Ministerstwa Środowiska swoje stanowiska mieli również partnerzy wydarzenia – Lasy Państwowe, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a także Bank Ochrony Środowiska. Na ich stoiskach można było m.in. zrobić budkę dla ptaków, domek dla owadów, czy też złożyć z tektury i pomalować jeden z gatunków chronionych, w tym np. zimorodka, wilka czy też mewę. Uczestnicy pikniku mogli także pomalować w ekologiczne wzory bawełnianą torbę, a także wziąć udział w wielu konkursach plastycznych i sprawdzających wiedzę z zakresu ochrony przyrody. Nagrody w konkursach wręczał również minister środowiska – Henryk Kowalczyk. 

Jedną z atrakcji pikniku było ekologiczne przedstawienie Teatru Kultureska pn. „Bajeczna Fiesta”. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o przyrodę, utrwaliły zasady segregacji odpadów, a także sposoby na poprawę jakości powietrza. 

Mimo nietypowej, jak na maj, pogody mieszkańcy tłumnie przybyli na polanę Domu Polonii w Pułtusku, aby wspólnie świętować obchody tegorocznego Dnia Ziemi. Nikogo nie odstraszał chłód i wszyscy bardzo chętnie korzystali z przygotowanych dla nich atrakcji, a co najważniejsze… zwiększali swoją wiedzę i wrażliwość na tematy związane z ochroną środowiska. 

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię