Kolorowe Emocje to otwarta plenerowa impreza, która obecnie jest jednym z największych w Polsce, prospołecznych projektów dla dzieci. Co roku przyświeca jej inny temat przewodni, który oprócz zabawy, ma również uczyć. W tym roku była to ekologia oraz Świat Żywiołów.

Mimo że Kolorowe Emocje trwają nieprzerwanie od pięciu lat, co roku zaskakują nowościami.

Podjęty przez nas temat ekologii, sprawił, że niemal naturalnym stało się zaangażowanie w to placówek oświatowych, które bardzo często są pierwszym miejscem, gdzie dzieci dowiadują się jak chronić przyrodę i dlaczego jest to ważne – mówi Iza Jurasik z Agencji inplusPR, organizatora Kolorowych Emocji. – Tak powstał pomysł na ogólnopolską akcję proekologiczną „Mali Ekolodzy”, której zadaniem było wyróżnienie najciekawszych inicjatyw ekologicznych przeprowadzanych przez szkoły, przedszkola oraz dzieci z całej Polski.

Na stronie www.koloroweemocje.pl powstała specjalna zakładka, gdzie niemal codziennie pojawiały się nowe inicjatywy nadsyłane przez małych ekologów. W akcji wzięło udział prawie 100 placówek z całej Polski – najwięcej z Białegostoku i Poznania.

Co ważne, bardzo często były to inicjatywy niezwykle oryginalne – oprócz zbierania surowców wtórnych czy też segregacji śmieci, znalazły się tak nietypowe działania jak konkurs na ekologiczną fraszkę, kolorowy korowód prowadzony ulicami miasta czy też pokaz mody ekologicznej. Komisja Konkursowa Małych Ekologów była pod wrażeniem kreatywności maluchów oraz pedagogów.

Odzew ze strony szkół i przedszkoli przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Iza Jurasik – To dowód na to, że edukacja ekologiczna prowadzona jest na bardzo wysokim poziomie, więc miejmy nadzieję, że z Małych Ekologów wyrosną Dorośli Ekolodzy. Jest nam niezwykle miło, że możemy pokazać chociaż niewielką część inicjatyw, które są godne powielania.

Najciekawsze można zobaczyć na stronie www.koloroweemocje.pl, my prezentujemy listę wszystkich laureatów w danych kategoriach. Zwycięzcy byli nagradzani podczas Kolorowych Emocji w danych miastach, których w tym roku odwiedzono aż 13. Były to: Rzeszów, Białystok, Kielce, Toruń, Łódź, Wrocław, Opole, Gliwice, Poznań, Pobiedziska, Gdynię, Szczecin i Gorzów Wielkopolski.  Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom oraz ekologiczny upominek – sadzonkę drzewa, która zostanie zasadzona w wybranym miejscu.

Podczas Kolorowych Emocji nie brakowało również ekologicznych zagadek, czytania bajek, a także występów wokalno-tanecznych. Ponadto w tym roku dzieci po raz pierwszy wzięły udział w dramach. Obecnie jest to najbardziej efektywna metoda edukacyjno-profilaktyczna, która wykorzystuje naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role. Przed rozpoczęciem malowania, dzieci zamieniały się zarówno w zefirek, jak i burzową wichurę, były ciepłym letnim deszczem i jesienną ulewą. Ich ręce stawały się gałązkami, które dzięki promieniom słońca rosły coraz wyżej i wyżej. Te i inne zabawy pozwalały dzieciom poznać tematykę ekologii i choć na chwilę wprowadzić dorosłych w dziecięcy świat, często niepojęty. Co ważne, z powodzeniem mogą być stosowane w domu, szkole i na podwórku, stanowiąc ciekawą alternatywę na przykład dla gier komputerowych.

Każde dziecko biorące udział w Kolorowych Emocjach otrzymało przygotowany specjalnie na tę okazję praktyczny poradnik zachowań ekologicznych, a na koniec złożyły Ślubowanie Małego Ekologa, w którym zobowiązały się do przestrzegania zasad, sprzyjających ochronie środowiska.

Mecenasem i pomysłodawcą Kolorowych Emocji jest firma Baumit.

Źródło: koloroweemocje.pl

Kolorowe Emocje we Wrocławiu. / Fot. inplusPR

Kolorowe Emocje we Wrocławiu. / Fot. inplusPR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię