Po raz kolejny, członkowie zespołu EkoGim10 z Gimnazjum nr 10 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Gliwicach, przystąpili do ogólnopolskiego konkursu pt. ?Drugie życie elektrośmieci?.

Wydaje się, że problem ZSEE (Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego) po wielokrotnym nagłośnieniu przestał nim być. Nic bardziej mylnego! Jeszcze wielu ludzi nie stosuje się do wymogów prawa i wyrzuca śmieci (nie tylko elektryczne) na dzikie wysypiska. Rozwój technologiczny oraz gospodarczy powoduje nabywanie nowych przedmiotów użytku codziennego bez głębszego zastanowienia, a to skutkuje zwiększeniem ilości odpadów  i koło się zamyka. Jednak co należy zrobić z zakupionym, lecz nieużywanym elektronicznym odpadem? W tym właśnie celu ruszył konkurs „Drugie życie elektrośmieci”, w którym uczniowie z Gliwic wzięli udział.

Dziesięciu wspaniałych

Ekipa EkoGim10 składa się z uczniów klas 3b (zdecydowana większość) i 3c. W jej skład wchodzą: Agnieszka Makuch (kapitan), Monika Zimerman, Dagmara Walczak, Dominika Burszta, Monika Sztaba, Paulina Żebrowska, Justyna Warczyk, Karolina Piskło, Justyna Zakrzewska i jedyny chłopak Jan Kaźmierczak. Jednak zespół nie przetrwałby nawet tygodnia, gdyby nie opieka pani Janiny Czempiel – nauczycielki matematyki i chemii, która motywowała młodych ekologów do pracy i pomagała przezwyciężać trudne chwile zwątpienia i lenistwa.

Historia konkursu

Konkurs „Drugie życie elektrośmieci” powstał z inicjatywy Europejskiej Platformy Recyklingu, ERP Batteries Poland Sp. z o.o. i Fundacji Zielony Horyzont. Patronat medialny sprawuje min. portal zielonalekcja. Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu, jakie konsekwencje niesie za sobą  niewłaściwe postępowanie zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz jak minimalizować jego skutki. Dodatkowa odbywa się wielka zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii. Członkowie zespołu EkoGim10 chwytają się różnych rozwiązań, by promować akcję zbierania ZSEE: oto kilka z nich.

Rzeczy dziwne, dziwniejsze…

W pierwszym etapie, który okazał się bardzo korzystny dla EkoGim10, bo zdobyliśmy I miejsce w Polsce, należało przede wszystkim utworzyć zespół, nadać mu nazwę i pokazać w szkole, że działa. W tym celu zorganizowano apel szkolny, podczas którego zachęcano wszystkich zgromadzonych do oddawania ZSEE oraz przedstawiono kilka doniosłych faktów, min. ilości szkodliwych dla środowiska pierwiastków chemicznych w elektroodpadach. Wielokrotnie informowano o zbiórce elektrośmieci przez radiowęzeł i plakaty, a także tworząc gazetki ścienne na każdym piętrze szkoły. Podczas każdej wywiadówki informowani są rodzice o potrzebie oddawania ZSEE do szkoły. O działaniach zespołu można było przeczytać w prasie szkolnej i  miejskiej oraz usłyszeć na antenie lokalnego radia.  Zadbano o  dorosłych mieszkańców dzielnicy i zaproszono seniorów do szkoły na ekolekcję. Ekologiczne akcenty w Gimnazjum 10 w Gliwicach można zauważyć przy okazji obchodzenia różnych uroczystości (mniejszych lub większych), jak na przykład EkoMikołaj, EkoWigilia czy EkoDzień Kobiet.

W drugim etapie zaczynają się schody. Wychodzimy zza przyjaznych murów szkoły i rozpoczynamy akcję infomacyjną w dzielnicy. W  tym celu organizujemy kampanię promocyjną zbierania ZSEE i baterii.

 W sąsiednich szkołach zajmiemy się uczeniem  młodszej części naszego społeczeństwa o podstawach ekologii, oczywiście w przystępnej formie (np. gry o tematyce ochrony środowiska).

Wnioski

Kluczem powodzenia w poprawie sytuacji ZSEE jest edukacja młodszych. To oni mogą rozmawiać z rodzicami i starszymi krewnymi o tym, co usłyszeli i zwrócić uwagę na mały wysiłek włożony w ekologiczny tryb życia. Nawet seniorzy, czyli grupa osób w wieku powyżej pięćdziesiątego roku życia, aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska, często oddając elektroodpady pamiętające jeszcze czasy komunizmu w Polsce. EkoGim10 jako zespół może promować takie rozwiązania i wciąż dbać o nagłaśnianie problemu oraz organizowanie dużej zbiórki ZSEE będącej głównym celem drugiego etapu konkursu.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię