Cykl dwunastu warsztatów,  poświęconych ochronie środowiska, na dobre rozpoczął funkcjonowanie Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle. Zajęcia, w których wzięło udział blisko 200 osób, odbyły się w dniach 8-10 października 2020 r.

Warsztaty, aby mogli w nich uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Gminy Wisła, zostały podzielone na kilka kategorii wiekowych. Najmłodsi mieszkańcy zostali zaproszeni m.in. do udziału w warsztatach ?Pogromcy odpadów?, w ramach których dowiadywały się, jakie konsekwencje dla środowiska ma pozostawianie śmieci w lasach, parkach czy na szlakach górskich, jak długo rozkładają się odpady w środowisku oraz jak właściwie je zagospodarować. Wspólnie z prowadzącą poprzez zabawę segregowali odpady, a także rozwiązywali poświęcone temu tematowi karty pracy. Na zakończenie z będącego odpadem korka po winie wykonywali kolorowe motyle oraz owady, które mogą stanowić świetną dekorację w ich pokojach. Do tej samej kategorii wiekowej były również skierowane warsztaty ?Woda źródłem życia?. Dzieci na podstawie przygotowanej prezentacji dowiadywały się, ile ze światowych zasobów wody nadaje się do spożycia,  w jakich stanach skupienia występuje woda, dlaczego warto oszczędzać wodę, a także, jak to robić.  Zajęcia poprzeplatane były zabawami, dyskusją, a także rozwiązywaniem specjalnie przygotowanych kart pracy. Niewątpliwie interesującymi warsztatami, skierowanymi dla najmłodszych dzieci były warsztaty poświęcone lokalnej faunie i florze ? ?Przyroda wokół nas?. Dzieci uczyły się rozpoznawać drzewa, poznały lokalne gatunki roślin i zwierząt, a na bazie zdobytej podczas zajęć wiedzy przygotowały plakat poświęcony bioróżnorodności Beskidów.

Ekologia na warsztacie

Uczniowie klas IV-V wiślańskich szkół podstawowych zostali z kolei zaproszeni do udziału w warsztatach ?Świat bez samochodów?. Podczas zajęć wskazywali m.in. wady
i zalety poszczególnych środków transportu, dowiadywali się, na czym polega ecodriving i  car sharing, oraz jak funkcjonują parkingi Park&Ride. Ta sama grupa wiekowa brała udział w warsztatach ?Kodeks honorowy wody?, poznając na bazie doświadczeń, prezentacji i ćwiczeń podział zasobów wodnych na świecie, przyczyny deficytu wody pitnej oraz sposoby jej oszczędzania. Problemom ekologicznym, takim jak zanieczyszczenie środowiska odpadami oraz niska emisja poświęcone były warsztaty ?Stan świadomości ekologicznej?, które zakończyły się warsztatami malowania ekologicznych, bawełnianych toreb, zawierających symbole, związane ze środowiskiem i otaczającą przyrodą.

Recyklingowy start-uper

Dla  uczniów Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle przygotowano innowacyjne i kreatywne warsztaty pn. ?Recyklingowy start-uper?. Młodzież poznawała pomysły polskich i zagranicznych start-upów, mających na celu minimalizację ilości odpadów bądź ich właściwe zagospodarowanie, a następnie sami szukali pomysłów na rozwiązanie kilku problemów środowiskowych. Wśród nich znajdował się problem zagospodarowania bioodpadów, niewłaściwej segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych, wywiewania maseczek i rękawiczek z pojemników na odpady, a także obecności dzikich wysypisk. Zajęcia były przeplatane ćwiczeniami kreatywnymi oraz grą w edukacyjną grę ?Komplecik?. Młodzież miała okazję również wziąć udział w warsztatach ?Eko-design oraz ?Ekobiżuteria? podczas których ze starego t-shirta wykonywali bransoletkę, z korków po winie ? breloki, a ze starych słoików i puszek ? doniczki na zioła i kwiaty.

Dla mieszkańców. Dla środowiska.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle nie zapomniało także  o dorosłych mieszkańcach gminy Wisła. Podopieczni Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w piątkowe popołudnie wzięli udział w ?Eko warsztatach terapeutycznych?, na których z rozmaitych odpadów, takich jak płyty CD, korki po winie, stare gazety, wełna, sznurki i tasiemki tworzyli ?Bibeloty na gałęzi?, czyli ozdoby, które można powiesić na ścianie lub drzwiach. Z kolei w sobotę podczas wydarzenia, inaugurującego powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach ?Drugie życie odpadów? oraz ?Nasz dom ? nasza ziemia?, które również polegały na twórczym wykorzystaniu odpadów i tworzeniu z nich nowych i unikatowych przedmiotów.

Wszystkie warsztaty były powiązane z prezentacją sali dydaktycznej oraz ogrodów Centrum Edukacji Ekologicznej, a prowadzone były przez pracowników Działu Edukacji Ekologicznej firmy Abrys. Każdy uczestnik otrzymał także upominek m.in. w postaci bawełnianej torby, zakładki do książek, zegarka na wodę, biodegradowalnej peleryny przeciwdeszczowej czy też sadzonek ziół, wrzosów i lawendy.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu ?Budowa kompleksu edukacyjno-ekologicznego w Gminie Wisła?, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię