Przy oczyszczalni ścieków „Ruptawa” otwarto nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Oczyszczalnia będzie prowadziła edukację ekologiczną dla dzieci i młodzieży, skierowaną głównie do jastrzębskich uczniów.

Oferta Edukacyjna Centrum Edukacji Ekologicznej skierowana jest głównie do szkół i ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej oraz propagowanie pozytywnych działań ekologicznych. 

W ramach działalności CEE organizowane będą:  zajęcia teoretyczne z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne),  zajęcia praktyczne (sala dydaktyczna, mini laboratorium), wycieczki po obiekcie Oczyszczalni Ścieków „Ruptawa” oraz konkursy ekologiczne i zabawy edukacyjne.  

Zajęcia będą się odbywały od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 14.00. Młodzi ludzie dowiedzą się podczas specjalnych lekcji pokazowych, skąd się bierze woda oraz jak wiele potrzeba pracy, aby ją oczyścić. Będzie mowa o oszczędności wody, recyklingu i gospodarce odpadami.

W Centrum Edukacji Ekologicznej organizowane będą też wycieczki po obiekcie oraz zajęcia praktyczne. Po zajęciach teoretycznych w sali konferencyjnej i zwiedzeniu oczyszczalni, dzieci pójdą do sali interaktywnej, gdzie znajdują się makiety: stacji uzdatniania wody, domku jednorodzinnego, ruptawskiej oczyszczalni oraz oczko wodne.

Przy makietach znajdują się przyciski. Obserwator widzi, gdzie znajdują się ścieki, a gdzie czysta woda. Niektóre szkoły już umawiają się na kwiecień. Ogłoszono też konkurs "Woda to skarb" na plakaty z materiałów odpadowych.  

Projekt centrum edukacji ekologicznej otrzymał najwyższe w Polsce dofinansowanie z Funduszu Spójności, na sumę prawie 30 mln euro.

Źródło: POLSKA Dziennik Zachodni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię