W wielu miejscach naszego kraju odbędą się obchody Dnia Ziemi. Poczytaj, co będzie się działo Będzinie, Bielsku Podlaskim, Charzykowach, Elblągu, Gnieźnie, Jaworznie, Katowicach, Krośnie, Lublinie, Nowej Wsi Wielkiej, Opolu, Ostrołęce, Polewiczu, Przeworsku, Siewierzu, Stargardzie Szczecińskim, Uhercach Mineralnych, Zachełmiu i Zagoździu.

 • Będzin     

23 kwietnia i 26 kwietnia 2010 r.
ul. Jedności 38, Będzin

23 kwietnia odbędzie się przedstawienie "Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej" a następnie cała społeczność uczniowska będzie sprzątać tereny wokół szkoły, gimnazjaliści powędrują do lasu. 26 kwietnia czekają nas "Potyczki gimnazjalistów" czyli konkurs przyrodniczo-ekologiczny.

Organizator – MZS nr 4

 • Bielsk Podlaski

22 kwietnia 2010 r.
ul. 3 Maja 2, Bielsk Podlaski

"I Ty posadź swoje drzewo" – pod takim hasłem Bielski Dom Kultury i Nadleśnictwo Bielsk w Bielsku Podlaskim zapraszają 22 kwietnia o godz. 10.00 na plac przed BDK na obchody Dnia Ziemi. W programie imprezy prezentacja sadzonek ze Szkółki Leśnej w Grabowcu, konkursy, quizy o tematyce leśnej, montaż słowno-muzyczny "Z wiosną za pan brat" w wykonaniu uczniów SP Nr 3 z Zespołu Szkół z DNJB im. J.Kostycewicza, montaż słowno-muzyczny "Wiosnę witamy i o przyrodę dbamy" w wykonaniu uczniów SP Nr 4 z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza, – montaż słowno-muzyczny "Eko fashion" w wykonaniu uczniów SP Nr 5 im. Szarych Szeregów. Wystąpią także Zespoły Wokalne "Wiesiołka" i "Kaprys" oraz Zespół Taneczny "Świtanak" z Zespołu Szkół z DNJB im. J.Kostycewicza. Program uświetni poplenerowa wystawa malarstwa "Bagna malowane", pokonkursowa wystawa plastyczna uczniów bielskich szkół podstawowych "Wiosna w lesie`2010", wystawa fotografii grupy fotograficznej "W kadrze" z Bociek, a także wystawa bielskiego rzeźbiarza Aleksego Wasiluka pn. "Inspirowane naturą". Obchody zakończy akcja edukacyjno-przyrodnicza "Sadzimy drzewa".

Organizator – Bielski Dom Kultury

 • Charzykowy

16-17 kwietnia 2010 r.
ul. Rybacka 1, Charzykowy

Wiosenne sprzątanie brzegów Jeziora Charzykowskiego odbędzie się 16 (piątek) i 17 (sobota) kwietnia 2010 r. w godz. od 10.00 do 16.00. Zapraszamy wszystkich chętnych o kontakt z ChKŻ lub ZPK. Trzydziestokilometrowy brzeg jeziora został podzielony na dziewięć sektorów, które penetrowane będą od lądu i wody. Każdego dnia spotykamy się w Chojnickim Klubie Żeglarskim o godz. 10.00, skąd wyposażeni w rękawice ochronne i worki na śmieci wyruszymy na wybrane odcinki brzegów jeziora. W sobotę 17 kwietnia o godz. 16.00 przy ognisku przed ChKŻ odbędzie podsumowanie i zakończenie akcji. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu.

Już teraz udział zadeklarowały: Klub Płetwonurków Wodnik, Ludowy Klub Sportowy Charzykowy, OSP Charzykowy, Park Narodowy "Bory Tucholskie", Nadleśnictwa Rytel i Przymuszewo, koło łowieckie Jeleń Swornegacie oraz im. dr. Łukowicza z Klosnowa, Polski Związek Wędkarski Chojnice, Gospodarstwo Rybackie w Charzykowach, Stowarzyszenie "Charzy", Urząd Gminy Chojnice, Chojnicki Klub Żeglarski w Charzykowach i Zaborski Park Krajobrazowy.

Akcję sprzątania Jeziora Charzykowskiego wspiera WFOŚiGW w Gdańsku.
Organizator – Chojnicki Klub Zeglarski i Zaborski Park Krajobrazowy

 • Elbląg

23 kwietnia 2010 r.
ul. Węgrowska 1, Elbląg

W naszej Szkole Podstawowej nr 18 obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy tydzień temu, przebiegają one pod ogólnopolskim hasłem "Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas", bowiem Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Przed nami finał Zielonego Tygodnia – w piątek 23 kwietnia.

Program obchodów Dnia Ziemi 2010
16-23 kwietnia Prace wiosenne w szkolnym ogrodzie
16-21 kwietnia Warsztaty Entomologiczne
16 kwietnia Wycieczka Ornitologiczna do Rezerwatu Jez. Drużna
21 kwietnia Wycieczka Ornitologiczna po Wysoczyźnie Elbląskiej
19-23 kwietnia – prace w Zielonym Zakątku
23 kwietnia – Zielony Festiwal Przedszkolaka SDK "Zakrzewo"
23 kwietnia – Zielone Ślubowanie Pierwszaków, sadzenie drzew i warsztaty z leśnikami Nadleśnictwa Elbląg
23 kwietnia – Zbiórka Elektrośmieci na szkolnym boisku

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że podczas naszego zielonego finału – Dnia Ziemi 2010, na szkolnym boisku przy ul. Węgrowskiej 1, 23 kwietnia w godz. 10-12 prowadzona będzie akcja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.

Organizator – Szkoła Podstawowa nr 18
Współorganizatorzy:

– Spółdzielczy Dom Kultury "Zakrzewo"

– Nadleśnictwo Elbląg
– Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu
– Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
– Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej ODN Elblag
 

 • Gniezno

22 kwietnia 2010 r.
ul. Wrzesińska 49 a, Gniezno

Studenci Naukowego Koła Ochrony Środowiska PWSZ Gnieźnie przeprowadzą edukacyjne zajęcia ekologiczne dla grupy 5 i 6-latków z Przedszkola nr 2 (ul. Wrzesińska 49 a) w Gnieźnie. Tematem przewodnim zajęć będzie wyrabianie nawyku porządku, segregowania odpadów, oszczędnego i powtórnego wykorzystania materiałów przez dzieci.
Studenci PWSZ w Gnieźnie wystawią również krótki teatrzyk "Tropem ekoludka", zbudują "ekoludka" ze "śmieci" i pokażą kilka ciekawych doświadczeń.

Organizator – Naukowe Koło Ochrony Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
 

 • Jaworzno

    
19 do 23 kwietnia 2010 r.
ul. Oskara Langego 39, Jaworzno

Od 19 do 23 kwietnia w Przedszkolu Miejskim Nr 2 w Jaworznie będziemy obchodzić TYDZIEŃ ZIEMI. Każdego dnia nauczycielki będą organizowały ciekawe zajęcia dla dzieci rozwijające ich świadomość ekologiczną – poruszające takie tematy jak: recykling, oszczędzanie zasobów naturalnych, mieszkańcy różnych ekosystemów.
Obchody Tygodnia Ziemi zwieńczy DZIEŃ ZIELONY w czasie którego wszystkie przedszkolaki ubrane na zielono spotkają się na wspólnej imprezie integracyjnej podsumowującej zdobyte wiadomości oraz wyruszą na sprzątanie otoczenia przedszkola.

Organizator – Przedszkole Miejskie Nr 2 Jaworzno

 • Katowice

22 kwiecień 2010 r.
ul. Puławska, Katowice

W dniu 22 kwietnia na terenie Miejskiego Przedszkola nr 49 odbędzie się spotkanie rodziców starszych przedszkolaków, którzy wezmą udział w przygotowanym przez dzieci przedstawieniu bajki o tematyce ekologicznej pt. "Eko – Kapturek". Następnie dzieci wraz z rodzicami zasadzą ozdobne drzewka, na pamiątkę obchodów Dnia Ziemi. Drzewka ozdobią teren wokół przedszkola, oraz będą okazję do pielęgnowania ich przez najmłodszych, w myśl hasła "Moje drzewko rośnie razem ze mną".

Organizator – Miejskie Przedszkole nr 49

 • Krosno

22 kwietnia 2010 r. oraz 26 kwietnia 2010 r.
ul. Kazimierza Wielkiego 8 oraz Nadleśnictwo Rymanów Ośrodek Edukacji Ekologicznej"Hrendówka", Krosno oraz Odrzechowa

W obchodach Dnia Ziemi wezmą udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego wieku oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Odbędzie się: Debata na temat "Różnorodność wokół nas- co jej zagraża i jak ją chronić", konkurs "Bioróżnorodność wokół nas". Będziemy sadzić drzewka oraz kabarecik "Entuzjaści" przedstawi swój sposób patrzenia na przyrodę podczas imprezy przygotowanej przez Nadleśnictwo Rymanów i Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.

Organizator – Stowarzyszenie Krośnieński Uniwerstet Trzeciego Wieku

 • Lublin

    
23 kwietnia 2010 r.
Al. Krasnica 2cd, Lublin

Dnia 23. kwietnia 2010 roku już po raz trzeci z rzędu w Instytucie Nauk o Ziemi UMCS przy al. Kraśnickiej 2 cd w Lublinie odbędą się obchody jednego z najważniejszych świąt naszej planety – Dnia Ziemi. Staramy się w ten sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży naszego miasta i województwa problematykę ekologiczno-przyrodniczą, która jest jednym z najistotniejszych przedmiotów badań naukowych prowadzonych w naszym Instytucie.

Serdecznie zapraszamy Państwa wraz z uczniami do udziału w obchodach Dnia Ziemi. Przygotowany przez nas program obejmuje zarówno wykłady o treści popularnonaukowej, warsztaty kameralne, zajęcia terenowe realizowane w bezpośredniej bliskości budynku Instytutu, jak i konkursy z nagrodami adresowane do młodzieży w różnym wieku. Planujemy także pokrótce przedstawić możliwości studiowania obu oferowanych przez Instytut Nauk o Ziemi kierunków: geografii oraz turystyki i rekreacji. Zarówno wykłady, jak i zajęcia warsztatowe będą odbywały się w kilku równoległych cyklach, mamy więc nadzieję, że w programie obchodów każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Szczegółowy harmonogram Dnia Ziemi znajduje się w załączniku, aktualne informacje można także znaleźć na stronie internetowej http://geografia.umcs.lublin.pl/, w zakładce Dzień Ziemi.

Wykłady będą miały charakter w pełni otwarty, natomiast w przypadku pozostałych zajęć, z uwagi na ograniczoną pojemność sal, bardzo prosimy o dokonywanie wstępnych rezerwacji z podaniem liczebności grupy. Wszelkie pytania dotyczące Dnia Ziemi oraz prośby o rezerwacje warsztatów prosimy kierować do dr Moniki Wesołowskiej na adres [email protected] Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub na telefon 81-537 55 10 wewn. 121.

Organizator – Instytut Nauk o Ziemi, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

 • Nowa Wieś Wielka

22-23 kwietnia 2010 r.
ul. Ogrodowa 1, Nowa Wieś Wielka

W dniu 22 kwietnia 2010 roku na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej odbędzie się uroczysty apel dla całej społeczności szkolnej z okazji 40-lecia obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20-lecia obchodów w Polsce.
Uczniowie klas młodszych zaprezentują program artystyczny poświęcony tematyce ekologicznej. Odbędzie się również pokaz slajdów związanych z tematem oraz ukazujących piękno naszej planety. Zostaną też podsumowane projekty ekologiczne – zbieranie makulatury i baterii.
Po uroczystym apelu i spotkaniu z zaproszonymi leśniczymi, przedstawiciele każdej klasy udadzą się na teren arboretum szkoły. Od 10 lat tradycją szkoły jest, że uczniowie klas pierwszych sadzą drzewo w Światowym Dniu Drzewa. Uczniowie sprawdzą, czy przyrzeczenie, że będą opiekować się, ochraniać i obserwować jak rośnie ich drzewo zostało wypełnione.
W dniu 23 kwietnia nauczyciele zorganizują "Potyczki przyrodnicze" dla klas I, II i III, podczas których dzieci będą mogły popisać się wiedzą przyrodniczą i ekologiczną.

Organizator – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej

 • Opole

17-18 kwietnia 2010 r.
ul. Oleska 70, Opole

W ramach Targów Ekologicznych "OPOL-EKO" obchody Dni Ziemi na Opolszczyźnie.
M.in. Pokaz wykonanych zabawek ekologicznych (z odpadów) przez przedszkolaków, prezentacja 3 Opolskich Parków Krajobrazowych, konkurs dla dzieci i miłodzieży "Twoje rady na odpady" prezentacja izb leśnych, inne atrakcje.

Organizator – ACTON Sp. z o.o.

 • Ostrołęka

25 kwietnia 2010 r. godz. 11.00
Scena przy Kupcu i pobliski parking od strony ul. Prądzyńskiego.

Stowarzyszenie Ekomena pragnie poinformować i zaprosić wszystkich chętnych na festyn rodzinny DZIEŃ ZIEMI OSTROŁEKA 2010. Festyn odbędzie się w dniu 25 kwietnia (niedziela) od godz. 11 na Scenie przy Kupcu i pobliskim parkingu od strony ul. Prądzyńskiego.
Część artystyczną poprowadzi Kabaret Mafioła z Ostrołęki (www.mafiola.cba.pl). Zaprezentują się m.in szkoły i przedszkola z miasta i okolic z programami o tematyce ekologicznej. Będzie wiele konkursów, wystaw, pokazów i zabaw dla dzieci. Na stoiskach pokażemy nowe, oszczędne i ekologiczne technologie i produkty. Będą stoiska ze zdrową żywnością, stoiska gospodarstw agroturystycznych, twórców ludowych.
W zamian za makulaturę i zużyte baterie każdy będzie mógł otrzymać sadzonkę drzewka do posadzenia.
Szczegółowy program imprezy będzie dostępny na stronie www.ekomena.org.pl.
ZAPRASZAMY

Organizator – Stowarzyszenie Ekomena.

 • Polewicz

21 kwietnia 2010 r.
Polewicz – hufcowa stanica koło Wilgi

Harcerski mityng od kilku lat organizowany przez garwoliński Hufiec ZHP z myślą o propagowaniu postaw ekologicznych wsród uczniów powiatu garwolińskiego.

Organizator – ZHP Komenda Hufca "Orłów" w Garwolinie.

 • Przeworsk

 
22 i 24 kwietnia 2010 r.
ul. Jagiellońska 10 a, Przeworsk

22.04 – Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi – Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas – godz. 9.30, – Festiwal Zdrowia – Sanepid, Konkurs teatrzyków dziecięcych – sala widowiskowa MOK, wstęp wolny
24.04 – Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi – godz. 10.00 – start rajdu rowerowego spod MOK, – godz. 13.00 – otwarcie wystaw pokonkursowych /wręczenie nagród laureatom konkursów: plastycznego, fotograficznego, poetyckiego, foto-eko "Świat z plastiku"/- Galeria MOK, godz. 13.30 – konkurs piosenki, projekcja FILMÓW ANIMOWANYCH "Zagrożenia Środowiska Naturalnego Człowieka", koncert /Zespół Piosenki i Ruchu "Plusik", Zespół taneczny "Plus", Deformacja, Barban vel asyaa, Cegła, Atari turla/ – sala widowiskowa MOK ponadto pokonkursowa wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego dla uczniów średnich szkół plastycznych pn. "Zagrożenia Środowiska Naturalnego Człowieka" /ZSP Jarosław/
– wystawa czynna w dniach 22 – 24.04 – hol MOK, oraz konkurs ekoceramiczny /lepienie w glinie/ dla dzieci (z nagrodami) – Koło Ceramiki i Batiku – hol MOK – zapraszamy, wstęp wolny

Organizator – Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku

 • Siewierz

 
22 kwietnia 2010 r. godz. 11.00
ul. Słowackiego 2, Siewierz

II Gminna Konferencja Ekologiczna dla Młodzieży.
Miejsce: sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu, Słowackiego 2.
W programie: prezentacje multimedialne o tematyce ekologicznej, filmy, występy artystyczne młodzieży

Organizator – Urząd Miasta i Gminy Siewierz

 • Stargard Szczeciński

 
24 kwietnia 2010 r.
ul. Reymonta, Stargard Szczeciński

Już po raz drugi Proeuropejskie Centrum Ekologiczne i Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Stargardzie Szczecińskim organizuje obchody Dnia Ziemi na Stacji Żabie Uroczysko. Impreza jest skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców regionu.

Edukacja przez zabawę.
1. Prelekcje:
– ochrona przyrody na przykładzie użytku ekologicznego Żabie Uroczysko
– gospodarka leśna – znaczenie lasu dla człowieka i przyrody
2. Wystawy:
– prac finalistów konkursu fotograficznego "Ciekawostki przyrodnicze",
– Koła Ekologicznego z SP nr 7 "Projekt Badawczy rzeki Iny",
– "Bioróżnorodność Żabiego Uroczyska"
3. Atrakcje:
– park linowy,
– gry i zabawy terenowe,
– rajd na orientację

Podczas happeningu będzie czynny punkt recyklingu – selektywna zbiórka opakowań oraz punkt informacji ekologicznej.
Więcej informacji na http://www.pce.stargard.pl

Organizator – Proeuropejskie Centrum Ekologiczne i Starostwo Powiatowe w Stargardzie Szczecińskim

 • Uherce Mineralne 

     
21 kwietnia 2010 r.
Uherce Mineralne

W dniu 21.04.2010 r. w godzinach od 9.00 do 14.00 kilkudziesięcioosobowa grupa osadzonych z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych, zaopatrzonych w otrzymane z Urzędu Gminy w Olszanicy worki i rękawice, wyruszy pieszo na wybrany odcinek (ok. 6 km) rzeki Olszanki. Pierwszy udział wychowanków zakładu karnego w obchodach Dnia Ziemi, był poprzedzony akcją edukacji proekologicznej realizowanej za pomocą audycji radiowęzłowych, emisji filmów oraz ekspozycji gazetek tematycznych. Sprzątanie brzegu rzeki zakończy się przy pomniku przyrody nieożywionej "Wodospad na rzece Olszanka". Zebrane odpady komunalne zostaną odebrane w dniu następnym przez Urząd Gminy w Olszanicy i przekazane Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej.

Organizator – Zakład Karny w Uhercach Mineralnych
 

 • Zachełmie  

     
24-25 kwietnia 2010 r.
Hotel Chojnik, ul. Zachełmie 24, Zachełmie k/Jeleniej Góry

W dn. 24-25 kwietnia włączymy się do obchodów Dnia Ziemi organizując warsztaty medytacyjne w łącznosci z Natura. Ponadto z grupą uczestników warsztatów i mieszkańców Zachełmia będziemy sprzątali las. Zapraszamy do tworzenia wspólnej Mandali dla Ziemi.

Organizator – Byakko Do dojo, Hotel Chojnik
 

 • Zagoździe

22 kwietnia i 30 kwietnia 2010 r.
ul. Lipniak 5, Zagoździe

W naszej szkole dni obchodów są podzielone na dwa dni.
– 22 kwietnia na terenie szkoły odbędzie się międzyszkolny konkurs – Życzenia dla Ziemi – najciekawszy strój lub emblemat, którym udekoruje się każdy uczeń w tym uroczystym dniu
– 30 kwietnia na terenie szkoły odbędzie się gminny przegląd teatrzyków o treściach ekologicznych pod tytułem: "Chrońmy środowisko" – w którym biorą udział szkoły z całej gminy, jest to taki gminny Dzień Ziemi.

Organizator – Zespół Szkół w Zagoździu 21-421 Tuchowicz
    
 

Dzień Ziemi w 2008 r.

Dzień Ziemi w 2008 r.

Dzień Ziemi w 2007 r.

Dzień Ziemi w 2006 r.

Dzień Ziemi w 2009 r.

Plakat obchodów Dnia Ziemi w 2010 r.

Dzień Ziemi w 2004 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię