Zosia ma 9 lat, bujną fantazję i ulubiony kolor: zielony. Pewnego dnia postanawia wypowiedzieć wojnę śmieciom i posprzątać cały świat. Jej plany próbuje pokrzyżować kolega z klasy, który sam siebie nazywa z dumą Królem Markiem Śmieciuchem. Jego poczynania i wybujała wyobraźnia Ekozosi co krok wpędzają dziewczynkę w kłopoty.

„Dzień cukierka bez papierka” to zabawna minipowieść z wątkiem ekologicznym. Dowcipnie opisane przygody bohaterki wywołują szeroki uśmiech i z lekkością zachęcają do namysłu nad tym, jak każdy z nas może zadbać o czystość naszej planety.

Katarzyna Sowula (ur. 1977) zadebiutowała powieścią „Fototerapia” (2004) . Zbiór opowiadań „Zero osiemset” (2007) ukazał się w Niemczech, niebawem ukaże się również na Węgrzech. Pojedyncze teksty tłumaczone były na norweski, słoweński, koreański, hiszpański, ukraiński oraz niemiecki. „Dzień cukierka bez papierka” jest jej pierwszą książką dla dzieci.

Fragment:
Ekozosia postanowiła, że posprząta w swoim pokoju, ale to później, później. Teraz trzeba było szybko wymyślić sposób, żeby posprzątać cały świat. Na biurku stał globus, który kręcił się – ziuuu! – wokół własnej osi zupełnie jak Ziemia. Wielkie miasto, w którym mieszkała Ekozosia, było na nim zaledwie niepozornym czarnym kwadracikiem. Och, gdyby w rzeczywistości Ziemia była taka czysta! Śmieci są w porównaniu z miastami tak małe, że chociaż jest ich mnóstwo, na globusach wcale ich nie widać.

Ekozosia wyobrażała sobie, że bierze Ziemię w ręce i poleruje ją tak długo, aż Ziemia znów stanie się niebieściutka i lśniąca. Tak lśniąca, żeby można było przejrzeć się w niej jak w lustrze. Zobaczyłaby wtedy swoją buźkę i dwie czarne kitki po obu stronach głowy. Proszę! Spójrzcie tylko! A wszystko dzięki małej dziewczynce z ulicy Rabarbarowej

Przedział wiekowy: 7+
Format: 18 x 12 cm
Oprawa miękka
Objętość: 64 strony

Spotkanie dotyczące "Ekozosi" na Warszawskich Targach Książki w Pałacu Kultury w Warszawie:

Niedziela, 15 maj, Sala Trojka – "TRON"
12.00 – 12.30 Katarzyna Sowula podpisuje książki „Dzień cukierka bez papierka czyli Ekozosia sprząta świat)
 

 

Książka zachęca do refleksji nad naszym środowiskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię